Adölesan dönemdeki kadın voleybolcular ile farklı branşlardaki kadın sporcuların beden algısı ve beden kütle indeksiarasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between body perception and body mass index of adolescent female volleyball players and athletes in different branches
  1. Tez No: 1014647
  2. Yazar: ZUHAL ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPARSLAN ÜNVEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı adölesan dönemdeki kadın voleybolcular ile farklı branşlardaki kadın sporcuların beden algısı ve beden kütle indeksi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmanın evrenini Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne bağlı olarak lisanslı spor yapan adölesan dönemdeki kadın sporcular oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise yaşları (± 1,9) yıl arasında değişen Yaş ortalaması 14.29 olan 462 Adölesan kadın sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Örnekleme grubu basit seçkisiz yöntem yoluyla belirlenmiştir. Ölçme aracı olarak Secord ve Jourand tarafından 1953'te geliştirilen ve 1992 yılında Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışması Hovardaoğlu tarafından yapılan Beden Algısı ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler normallik varsayımlarını sağladıktan sonra bağımsız örneklem testi (T-testi), iki yönlü varyans analizi (Two-Way ANOVA), korelasyon (Pearson) ve testi uygulanmıştır. Bulgular p<0,05 anlamlılık değerine göre değerlendirilmiştir. Yapılan analiz sonucunda beden algısının anne, baba eğitim durumu ve ergenliğe giriş yaşına göre anlamlı bir farka rastlanmazken; spor branşı, spor yaşı, kaç yıldır spor yaptıkları ve sporu bir meslek olarak görme durumuna göre anlamlı farklılıklara rastlanmıştır p<0,05. Bu sonuçlar doğrultusunda adölesan dönemdeki voleybolcuların fiziksel benlik algılarını arttırılması için antrenman ve egzersiz konusunda bilinçlendirmek, spora katılımlarının arttırmak konusunda antrenörlere ve beden eğitimi öğretmenlerine büyük bir rol düştüğü düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between body perception and body mass index in adolescent female volleyball players and athletes in different branches. The population of the study consists of adolescent female athletes who do licensed sports affiliated to Antalya Provincial Directorate of Youth and Sports The sample group consisted of 462 adolescent female athletes with an average age of 14.29, ranging in age from (± 1.9) years, who participated voluntarily. The sampling group was determined by simple random method. The Body Perception scale, which was developed by Secord and Jourand in 1953 and whose Turkish validity and reliability study was conducted by Hovardaoğlu in 1992, was used as the measurement tool. After the data obtained met the normality assumptions, independent sample test (T-test), two-way analysis of variance (Two-Way ANOVA), correlation (Pearson) tests were applied. The findings were evaluated according to p<0,05 significance value. As a result of the analyses, no significant difference was found in body perception according to mother, father's education level and the age of entry into adolescence; however, significant differences were found according to the sports branch, the age of sports, the number of years they have been doing sports and the status of considering sports as a profession p<0,05. In line with these results, it is thought that coaches and physical education teachers have a great role in raising awareness about training and exercise in order to increase the physical self-perception of adolescent volleyball players and to increase their participation in sports.