Te'sirâtu'l-avleme ale'l-akideti'l-İslamiyye
Küreselleşmenin İslam inancı üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 1014648
  2. Yazar: MOHAMAD JLELATI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. CÜNEYT GÖKÇE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma، çağdaş İslam düşüncesinin en önemli meselelerinden biri olan“küreselleşmenin İslam inancı üzerindeki etkileri”ni ele almaktadır. Araştırma، küreselleşmenin yapısını; ekonomik ve siyasi boyutları aşarak، İslami tasavvurdaki“İlahi merkezli”dünya görüşüne rakip، materyalist bir model sunan bir“dünya görüşü”olarak çözümlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmacı; küresel nüfuzun İslam toplumlarındaki mevcut gerçekliğini teşhis etmek için betimsel-analitik yöntemi; tahakküm ve tek tipleştirme temelli“küreselleşme”ile tanışma ve kültürel çeşitlilik temelli“İslami evrenselliği”karşılaştırmak için ise eleştirel-karşılaştırmalı yöntemi benimsemiştir. Çalışma، küreselleşmenin akışkanlık، tüketimci materyalist eğilimler ve insanın tanrılaştırılması gibi mekanizmalar yoluyla inanç esasları üzerinde yapısal baskılar oluşturduğunu; bunun da yüzeysel dindarlık biçimlerinin ortaya çıkmasına veya değer yabancılaşmasına yol açtığını ortaya koymaktadır. Ayrıca، çağdaş Müslüman zihninde düşünsel bağışıklığın zayıflaması sonucu bir“etkilenmeye açıklık”(asimileye yatkınlık) bulunduğunu tespit etmektedir. Buna karşılık araştırma، inancı koruma ve güçlendirme için kapsamlı bir strateji önermekte; bu strateji، bilgi bütünlüğü temelinde Müslüman şahsiyetin yeniden inşasını، kurumsal ve teknolojik araçların etkin kullanımını ve savunma pozisyonundan medeniyet kurucu bir inisiyatife geçişi içermektedir. Bu bağlamda İslam'ın، insanlığı aşırı materyalizmin çıkmazlarından kurtaracak değerler temelli bir alternatif olarak sunulması hedeflenmektedir. تناقش
Özet (Çeviri)
This study addresses one of the most pressing issues in contemporary Islamic thought: 'The Impacts of Globalisation on Islamic Creed'. It aims to deconstruct the structure of globalisation as a 'worldview' that transcends economic and political dimensions to propose a materialistic model that rivals Divine Centrality within the Islamic conception. The researcher employs a descriptive-analytical approach to diagnose the reality of globalist penetration in Islamic societies، alongside a critical-comparative methodology to contrast 'Globalisation'—based on hegemony and uniformity—with 'Islamic Universality،' which is founded upon mutual acquaintance and cultural diversity.“ ”The study concludes that globalisation exerts structural pressures on creedal constants through the mechanisms of 'liquidity'، 'consumerist materialism'، and the 'apotheosis of man'. These factors have led to the emergence of patterns of formalistic religiosity or value-based alienation. Furthermore، the study reveals a 'vulnerability to penetration' within the contemporary Muslim mind due to weakened intellectual immunity. In response، the research presents a comprehensive strategy for resistance and fortification based on 'reconstructing the Muslim personality' through the methodology of 'knowledge integration'. This strategy advocates for activating institutional and technological roles in the service of creed، and transitioning from a 'defensive' posture to one of 'civilisational initiative'، presenting Islam as a value-based alternative capable of rescuing humanity from the predicaments of excessive materialism.