Erk ideolojisinin mimari forma yansıması: 2000 sonrası belediye binalarında gücün mekansal temsilleri üzerine bir inceleme
The reflection of power ideology in architectural form: An examination of spatial representations of power in municipal buildings after 2000
  1. Tez No: 1014687
  2. Yazar: ZEYNEP ŞEVVAL CANKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK YASAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, mimarinin sadece teknik gerekliliklerle ve estetik kaygılarla şekil alan bir üretim alanı olmadığını; aynı zamanda siyasal erkin ideolojisini görünür hale getiren ve gücü mekân aracılığıyla tekrardan üreten bir temsil biçimi olduğunu savunmaktadır. Geçmişten günümüze iktidarlar, kendi meşruiyetlerini pekiştirmek ve topluma yansıtmak amacıyla mimariyi bir araç olarak kullanmış, özellikle kamusal ve anıtsal yapılar üzerinden varlıklarını görünür hale getirmişlerdir. Bu bağlamda belediye binaları, devletin yerel ölçekteki somut ve gündelik temsil alanlarından biri olarak, siyasal söylemlerin mimari forma nasıl dönüştüğünü incelemek için önemli bir araştırma zemini sunmaktadır. Bu tez çalışmasının temel amacı, 2000 yılı sonrasında Türkiye'de değişen siyasi atmosferin ve yerel yönetimde yaşanan dönüşümlerin, İstanbul ilçe belediye binalarının mimari formuna nasıl yansıdığını ortaya koymaktır. Bu doğrultuda ideoloji, erk ve temsil kavramları felsefe, sosyoloji ve mimarlık literatürü çerçevesinde incelenmiş ve oluşturulan kurumsal arka plan, 2000 sonrası inşa edilen belediye üzerinden değerlendirilmiştir. Araştırmada literatür incelemesi ve alan çalışması birlikte kullanılmıştır. Seçilmiş olan belediye binaları; konumları, kütlesel ölçekleri, cephe tasarımları, kamusal alanla olan ilişkileri ve sahip oldukları sembolik unsurlar üzerinden analiz edilip değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, belediye binalarının sadece işlevsel amaçlı yapılar olmadığını; aynı zamanda da farklı siyasal erklerin kendilerini kamusal alan içerisinde ifade etme ve temsil etme biçimlerini yansıtan ideolojik göstergeler şeklinde okunabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis argues that architecture is not merely a field of production shaped by technical requirements and aesthetic concerns; it is also a form of representation that makes the ideology of political power visible and reproduces power through space. From the past to the present, those in power have used architecture as a tool to reinforce their legitimacy and reflect it onto society, making their presence visible, particularly through public and monumental structures. In this context, municipal buildings, as one of the concrete and everyday areas of representation of the state at the local level, provide an important research ground for examining how political discourses are transformed into architectural form. The main objective of this thesis is to reveal how the changing political atmosphere in Turkey after 2000 and the transformations in local government were reflected in the architectural form of Istanbul district municipal buildings. In this regard, the concepts of ideology, power, and representation were examined within the framework of philosophy, sociology, and architecture literature, and the institutional background created was evaluated through the municipalities built after 2000. The study combines literature review and fieldwork. The selected municipal buildings were analyzed and evaluated based on their location, mass scale, facade design, relationship with public space, and symbolic elements. The findings reveal that municipal buildings are not merely functional structures; they can also be interpreted as ideological indicators reflecting the ways in which different political powers express and represent themselves within the public sphere.