Pankobirliğe üye olan tarım işletmelerinin döngüsel ekonomi yaklaşımları üzerine bir araştırma
A research on circular economy approaches of agricultural enterprises members of Pankobirlik
  1. Tez No: 1014688
  2. Yazar: NUR HANIM ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN YENER ÖGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
Özet
Tarım, insanoğlunun yaşamını sürdürmesinde önem arz eden ekonomik bir faaliyettir. Gıda güvenliğinin sağlanması ve ulusal kalkınmanın sağlanması için tarıma her zaman gerek duyulmuştur. Tarımın çok işlevli olması kırsal kalkınmada büyük öneme sahiptir. Bu önem de kırsal kalkınmanın sürdürülebilirliğiyle sağlanabilmektedir. Bu yüzden sürdürülebilir kırsal ekonominin ve kültürlerin geliştirilmesiyle kırsal kalkınmada sosyo-ekolojik olarak yer almaktadır. Döngüsel Ekonomi, ürünlerin yaşam döngüsünün iyileştirilmesini amaçlayan bir üretim ve tüketim modelidir. Döngüsel ekonomi modeli, kaynakları daha verimli kullanmayı, ürün ömrünü uzatmayı ve yeniden kullanım ile geri dönüşümü amaçlar. Böylelikle atıkları en aza indirerek çevresel sürdürülebilirliği sağlar. Sürdürülebilir bir kalkınma için döngüsel ekonomi kaçınılmaz bir modeldir. Bu model ile enerji tüketimini azaltmak ve kaynakları daha etkin bir şekilde kullanmak mümkündür. Bu çalışma, Türkiye'de pancar üreticilerinin kooperatifleşme sürecinde önemli bir örnek oluşturan Karapınar Pankobirlik'e üye tarım işletmelerinde döngüsel ekonomi yaklaşımlarının benimsenme düzeyini ve uygulama potansiyelini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmanın ana materyalini örnek hacmi ana kitle oranlarına dayalı basit tesadüfi olasılık örnekleme yöntemi ile 101 olarak tespit edilmiştir. Anket yöntemi ile kooperatif ortaklarından alınan bilgiler birincil verileri oluşturmaktadır. Çalışmadan elde edilen veriler tespit edilerek grafikler oluşturularak gerekli istatistikî analizler sonucunda yorumlanarak konu hakkında bilgiler sağlanmıştır. Araştırma bulgularına göre, işletmelerin döngüsel ekonomi uygulamalarına yönelik farkındalık düzeylerinin orta seviyede olduğu, ancak uygulama düzeylerinin sınırlı kaldığı tespit edilmiştir. İşletmelerin döngüsel ekonomi stratejilerini benimsemesinde özellikle kooperatifin kurumsal rolü, ekonomik kapasite ve çevresel farkındalık düzeyinin belirleyici olduğu görülmüştür. Yapılan faktör analizi sonucunda beş temel faktör belirlenmiş; regresyon analizi sonuçları ise bu faktörlerden özellikle“kooperatifin sürdürülebilirlikteki rolü”ve“ekonomik kapasite ve çevresel farkındalık”değişkenlerinin anlamlı ve pozitif etkisini ortaya koymuştur. Sonuç olarak, döngüsel ekonomi uygulamalarının yaygınlaştırılması için kooperatifler aracılığıyla eğitim faaliyetlerinin artırılması, çiftçilerin bilinç düzeylerinin geliştirilmesi ve ekonomik teşvik mekanizmalarının güçlendirilmesi gerektiği belirlenmiştir. Bu doğrultuda, kooperatiflerin aktif rol alması ve üreticilerin döngüsel üretim modellerine yönlendirilmesi sürdürülebilir tarım açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Agriculture is an essential economic activity for the survival of humankind. It has always been necessary to ensure food security and promote national development. The multifunctional nature of agriculture plays a vital role in rural development, and this significance can only be sustained through the continuity of rural development itself. Therefore, by developing a sustainable rural economy and culture, agriculture contributes socio-ecologically to rural development. The Circular Economy is a production and consumption model that aims to improve the life cycle of products. This model seeks to use resources more efficiently, extend product lifespan, and promote reuse and recycling. In this way, it minimizes waste and supports environmental sustainability. For sustainable development, the circular economy is an inevitable model. Through this approach, it is possible to reduce energy consumption and utilize resources more effectively. The aim of this study is to examine the circular economy approaches of agricultural enterprises that are partners of the Karapınar Pankobirlik Cooperative, which holds significant importance in the cooperative organization of sugar beet producers in Turkey. The main material of the study consists of data collected from 101 enterprises determined through simple random sampling based on population ratios. Primary data will be obtained through surveys conducted with cooperative members, while secondary data will be gathered from previously published scientific studies and statistical sources. The data obtained from the study were analyzed using statistical methods, visualized through graphs, and interpreted to provide insights on the subject. According to the research findings, it was determined that the awareness levels of the enterprises regarding circular economy practices were moderate, while the level of implementation remained limited. It was observed that the institutional role of the cooperative, as well as economic capacity and environmental awareness, were key determinants in the adoption of circular economy strategies. As a result of the factor analysis, five main factors were identified; regression analysis findings revealed that among these factors, particularly the“institutional role of the cooperative in sustainability”and“economic capacity and environmental awareness”variables had a significant and positive effect. In conclusion, it was determined that in order to promote the widespread adoption of circular economy practices, it is necessary to increase educational activities through cooperatives, enhance farmers' awareness levels, and strengthen economic incentive mechanisms. In this context, the active involvement of cooperatives and the orientation of producers towards circular production models are of great importance for sustainable agriculture.