Melanogryllus desertus pall. (orthoptero)un nörosekresyon hücrelerine karanlığın etkisi
  1. Tez No: 730
  2. Yazar: GÜLER ÖNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABİRE KARAÇALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zooloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
-38- 5- Ö ZIT Melanogryllus desert us PALL.' un beyninin TIG bölgesin de yer elan nörosekresyon hücrelerine karanlığın etkisini in celemek için yapılan bu çalışmada, kolayca ayırt edilebilen Tip A ve Tip D hücreleri üzerinde durulmuştur. Bu hücrelerin total hücre ve nükleus çapları, normal ve BÜrekli karanlıkta ki dişilerle erkekler normal dişilerle karanlık dişiler ve normal erkeklerle karanlık erkekler arasında karşılaştırıl*- mıştır. Normal dişi ve erkek böceklere ait Tip A, Tip D hücre lerinin total hücre ve nükleus çaplarının analiz sonuçları, bu hücrelerin normal dişi ve erkeklerde benzer aktivitelerini yansıtacak şekilde farksız bulunmuştur. Sürekli karanlıktaki dişi ve erkeklere ait Tip A hücre leri, aanaliz sonuçlarına göre farklıdır. Sürekli karanlık, cinsiyete bağlı olarak dişilere ait Tip A hücrelerini aktif hale getirmektedir. Sürekli karanlıkta Tip D hücreleri, ana liz sonuçlarına göre, dişi ve erkek böceklerde aynı büyüklük tedir. Karanlığın, Tip D hücrelerinde cinsiyete bağlı etkisi nin olmadığı söylenebilir. Sürekli karanlıktaki ve normal dişilere ait Tip A hüc relerinin ortalama total hücre ve nükleus çapları, analiz so nuçlarına göre farklıdır. Karanlık dişilere ait Tip A hücre leri, normal dişilere ait hücrelerden büyüktür. Karanlığın bu hücreleri aktif hale getirdiği görülmektedir. Karanlık, er keklerin Tip A hücrelerinde ise etkili bulunmamış t ir. Çünkü sürekli karanlık ve normal erkeklere ait bu hücreler aynı büyüklüktedir. Tip D hücrelerinin ortalama total hücre ve nükleus çapla rı, normal-dişi ile karanlık-dişi böcekler ve normal-erkek ile karanlık -erk ek böcekler arasında karşılaştırıldığında, farklar her iki grubda da önemsiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
-39- SUMMARY This work was achieved in ordar to investigate tBie effect of darkness on the neurosecretory cells located in PIC region of the brain of Melanogryllus desertus Pall. Two cell types, Type A and Type D cells, were distinguished and their total cell and nucleus diameters were estimated. Normal males and females, in relation to their neurosecretory cell and nucleus diameters, were compared with the males and females which kept in continuous dark ness. The analysis on these two parameters of type A and D cells, gave supporting results about the similar activities in both normal males and females. However, the results of type A cell showed variations according to sex differences. Continuous darkness causes higher activity in type A cells of females. It can be postulated that the dark ness has no effect on D cell type in relation to sex, as these cells were found in same size in males and females. According to the analysis results the average total cell and nucleus diameters of type A cells of normal and dark-phase females mere found different, as being bigger in the dark-phase ones. These cells become active by darkness which although, has no effect on males. Because, they were found at similar sizes in both normal and dark-phase male insects. The differences of the average total cell and nucleus diameters were found disregardable as the comparisons were made between the normal, and dark-phase females and males accordingly.