Makine öğrenimi algoritmalarını kullanarak bilimsel araştırma makaleleri için trend konularının tahmini: Karşılaştırmalı bir yaklaşım
Prediction of trend topics for scientific research articles using machine learning algorithms: A comparative approach
  1. Tez No: 1014712
  2. Yazar: SEÇİL TEZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SILA ÖVGÜ KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Dijitalleşmenin hız kazanması ve internet kullanımının yaygınlaşması, günümüzde üretilen bilgi miktarında üstel bir artışa yol açmıştır. Bu durum, farklı disiplinlerde ortaya çıkan temel temaların ve eğilimlerin belirlenmesini araştırmacılar ve karar vericiler açısından kritik hâle getirmiştir. Bu çalışma,“Web Intelligence”ve“Intelligent Agent Technology”alanlarında güncel eğilimleri ortaya koymak amacıyla konu modelleme yaklaşımlarının karşılaştırmalı ve hibrit bir analizini sunmaktadır. Bu kapsamda, geleneksel konu modelleme yöntemleri olan Latent Dirichlet Allocation (LDA), Non-negative Matrix Factorization (NMF) ve Latent Semantic Analysis (LSA), bağlama duyarlı gömme temsilleri üreten BERT tabanlı yaklaşımlar ile hibrit hâle getirilmiştir. Önerilen hibrit model yapısında, geleneksel yöntemlerden elde edilen konu vektörleri ile BERT temelli gömme vektörleri γ (gamma) ölçekleme faktörü kullanılarak birleştirilmiş ve farklı konu sayıları altında performansları değerlendirilmiştir. Modellerin başarımı, başta c_v (tutarlılık ölçütü) olmak üzere çeşitli konu tutarlılığı metrikleri kullanılarak karşılaştırılmıştır. Elde edilen bulgular, hibrit modellerin genel olarak geleneksel yöntemlere kıyasla daha yüksek tutarlılık skorları ürettiğini göstermektedir. Özellikle LSA-SCIBERT modeli, farklı senaryolar altında en yüksek performansı sergileyerek en tutarlı ve anlamlı konu yapılarının elde edilmesini sağlamıştır. Analiz sonuçları, incelenen alanlarda öne çıkan temaların kişiselleştirilmiş bilgi ve arama hizmetleri, müşteri davranışı analizi, e-ticaret, yapay zekâ, karar destek sistemleri ve bireyselleştirilmiş eğitim olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışma, geleneksel ve transformer tabanlı yöntemlerin hibrit kullanımının konu modelleme performansını önemli ölçüde artırdığını göstererek, dijital dönüşüm süreçlerini anlamaya yönelik çok boyutlu ve uygulanabilir bir analitik çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapid advancement of digitalization and the widespread use of the internet have led to an exponential increase in the volume of available information. Identifying key themes and emerging trends across disciplines has therefore become essential for both researchers and decision-makers. This study presents a comprehensive and hybrid framework for topic modeling to explore recent trends in the fields of“Web Intelligence”and“Intelligent Agent Technology.”Within this framework, traditional topic modeling methods, namely Latent Dirichlet Allocation (LDA), Non-negative Matrix Factorization (NMF), and Latent Semantic Analysis (LSA), are integrated with context-aware embedding representations derived from BERT. The proposed hybrid approach combines document–topic vectors obtained from classical models with BERT-based embedding vectors through a γ (gamma) scaling factor, enabling a unified representation. Model performances are evaluated under varying numbers of topics using multiple topic coherence metrics, with particular emphasis on the c_v measure. The experimental results demonstrate that hybrid models consistently outperform their standalone counterparts in terms of topic coherence. Among all evaluated methods, the LSA-SCIBERT hybrid model achieves the highest performance, producing more coherent and semantically meaningful topic structures. The analysis further reveals that the dominant trends in the examined domains include personalized information and search services, customer behavior analysis, e-commerce, artificial intelligence, decision support systems, and individualized education. Overall, the findings highlight that hybridizing traditional topic modeling techniques with transformer-based embeddings significantly enhances topic quality and interpretability. The proposed approach provides a robust and scalable analytical framework for uncovering actionable insights in domains undergoing rapid digital transformation.