Korneal çapraz bağlama yapılan keratokonus hastalarında refraktif, topografik, aberometrik değerlerin kornea dansitesi ile ilişkisi
The relationship between refractive, topographic, and aberometric values and corneal density in keratoconus patients undergoing corneal cross-linking
- Tez No: 1014713
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MEŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Keratokonus tanısıyla korneal kollajen çapraz bağlama (KÇB) uygulanan hastalarda refraktif, topografik, aberometrik parametrelerin kornea dansitometrisiyle ilişkisini ve işlem sonrası değişim örüntüsünü 12 aylık izlem süresince değerlendirmek. Yöntem: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Polikliniği'nde hızlandırılmış epi-off KÇB uygulanan 53 keratokonus olgusu retrospektif olarak incelendi. En ince kornea kalınlığı ≥400 µm olan ve en az 12 ay düzenli takip verisi bulunan hastalar çalışmaya dahil edildi. İşlem öncesi, postoperatif 3., 6. ve 12. aylarda en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), sferik ekivalan (SE), K1, K2, Kmax, santral kornea kalınlığı (SKK), anterior ve posterior elevasyon, keratokonus evresi, Scheimpflug tabanlı kornea dansitometrisi (anterior, santral, posterior, total) ile aberometrik parametreler (RMS total, DDA, YDA, koma) kaydedildi. İstatistiksel analizlerde tekrarlayan ölçümlü ANOVA, Friedman testi ve Spearman korelasyon analizi kullanıldı; çoklu karşılaştırmalarda Bonferroni düzeltmesi uygulandı. Bulgular: Yaş ortalaması 24,8 ± 4,7 yıl (18–35) olan olguların %52,8'i kadın, %47,2'si erkekti. EİDGK, 3. ayda geçici olarak azaldı ancak sonrasında, kademeli olarak iyileşme göstererek 12. ayda başlangıç değerinin anlamlı düzeyinin üzerine çıktı. (p<0,001). SE 3. ayda geçici miyopik kayma sergiledi, 6. ve 12. aylarda başlangıca yakınsadı. K1, K2 ve Kmax değerlerinde 12 ay boyunca istatistiksel olarak anlamlı değişim gözlenmedi (sırasıyla p=0,254; 0,223; 0,149). SKK işlem sonrası erken dönemde anlamlı düştü ve postoperatif süreç boyunca stabil kaldı (p<0,001). Posterior elevasyon 6. ve 12. aylarda preoperatif değerin üzerine çıktı (p=0,004). Anterior dansitometride 3. ayda geçici artış saptandı, 6. aydan itibaren başlangıç düzeylerine döndü. Santral ve posterior dansitometri, 6. ve 12. aylarda preoperatif değerlere kıyasla anlamlı biçimde azaldı (sırasıyla p=0,001; p<0,001). Aberometrik parametreler (RMS total, DDA, YDA, koma) 12 aylık izlem boyunca stabil seyretti. Koma değeri ile kornea total dansitesi arasında hiçbir zaman noktasında anlamlı korelasyon saptanmadı. Sonuç: Hızlandırılmış KÇB, 12 aylık izlemde görme keskinliğini iyileştirmekte ve keratokonus progresyonunu durdurmaktadır. Anterior dansitometrideki geçici artış, stromal yeniden yapılanmanın erken inflamatuvar fazını yansıtırken; santral ve posterior dansitometrideki kademeli azalma, korneal şeffaflıktaki iyileşmenin nesnel bir göstergesidir. Koma ile korneal dansitometri arasında korelasyon bulunmaması, bu iki parametrenin birbirinden bağımsız biyolojik süreçleri temsil ettiğini ve tedavi izleminde birbirini tamamlayan ayrı araçlar olarak kullanılması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the relationship between refractive, topographic, and aberrometric parameters and corneal densitometry over a 12-month follow-up period in keratoconus patients treated with corneal collagen cross-linking (CXL). Methods: A single-center retrospective study was conducted at the Department of Ophthalmology, Kahramanmaraş Sütçü İmam University Research and Practice Hospital. Fifty-three patients with progressive keratoconus who underwent standard (Dresden) epithelium-off CXL were included. Mean age was 24.8 ± 4.7 years (range 18–35); 52.8% were female. Inclusion criteria required a minimum corneal thickness of ≥400 µm and at least 12 months of regular follow-up. Best-corrected visual acuity (BCVA), spherical equivalent (SE), K1, K2, Kmax, central corneal thickness (CCT), anterior and posterior elevation, keratoconus stage, Scheimpflug-based corneal densitometry (anterior, central, posterior, total), and aberrometric parameters (total RMS, DDA, YDA, Koma) were recorded preoperatively and at 3, 6, and 12 months postoperatively. Repeated measures ANOVA, the Friedman test, and Spearman correlation analysis were used, with Bonferroni correction applied for multiple comparisons. Results: BCVA transiently worsened at 3 months and improved progressively, reaching a significantly better level than baseline at 12 months (p<0.001). SE showed a transient myopic shift at 3 months and returned toward baseline by 6 and 12 months. K1, K2, and Kmax did not change significantly over the 12-month period (p=0.254, 0.223, and 0.149, respectively). CCT decreased significantly in the early postoperative period and remained stable thereafter (p<0.001). Posterior elevation increased at 6 and 12 months compared to baseline (p=0.004). Anterior densitometry showed a transient increase at 3 months and returned to baseline by month 6. Central and posterior densitometry decreased significantly at 6 and 12 months (p=0.001 and p<0.001, respectively). Aberrometric parameters—including total RMS, DDA, YDA, and Koma—remained stable throughout the 12-month follow-up. No significant correlation was identified between Koma and total corneal densitometry at any time point. Conclusions: Standard CXL improves BCVA and halts keratoconus progression over a 12-month period. The transient rise in anterior densitometry reflects the early inflammatory phase of stromal remodeling, while the gradual reduction in central and posterior densitometry represents objective evidence of improved corneal transparency. The absence of correlation between Koma and corneal densitometry indicates that these parameters represent independent biological processes and should be used as complementary, rather than interchangeable, tools in post-CXL monitoring.