Elektrikli araç bataryalarında dijital ürün pasaportu uygulaması ve örnek tasarımı
Implementation and sample design of a digital product passport for electric vehicle batteries
  1. Tez No: 1014714
  2. Yazar: MİKAİL KURNAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU KOCA AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Avrupa Birliği'nin sürdürülebilir ürün politikası çerçevesinde Dijital Ürün Pasaportu (DPP) yaklaşımının bataryalar özelinde somutlaştığı“batarya pasaportu”uygulamasını inceleyerek, elektrikli araç (EV) bataryaları için QR kod ile erişilebilen örnek bir DPP tasarımı geliştirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın çıkış noktası, batarya değer zincirinde sürdürülebilirlik göstergelerinin özellikle karbon ayak izinin güvenilir, karşılaştırılabilir ve denetlenebilir bir veri altyapısı ile yönetilmesine yönelik düzenleyici gereksinimlerin artmasıdır. Bu kapsamda, AB Bataryalar Tüzüğü (Regulation (EU) 2023/1542) ve Sürdürülebilir Ürünler için Ekotasarım Tüzüğü (ESPR, Regulation (EU) 2024/1781) temel alınarak, DPP'un bileşenleri ile batarya pasaportu yükümlülükleri arasındaki ilişki sistematik biçimde ortaya konulmuştur. Tez kapsamında yürütülen örnek uygulama çalışması, aynı kimya ve kapasiteye sahip iki bataryanın farklı üretim coğrafyalarını temsil eden senaryoları üzerinden kurgulanmıştır. Karbon ayak izi göstergesinin üretim rotasına bağlı olarak belirgin biçimde değişebildiğini göstermek amacıyla, ikincil bir veri setinden türetilen uç değerler prototip içeriğine entegre edilmiştir. Bu doğrultuda, tek bir QR kod üzerinden erişilebilen, mobil uyumlu ve sekme tabanlı bir pasaport görüntüleyici tasarlanmış, içerik erişim seviyelerine göre bölümlenmiştir. Önerilen çözüm, QR kodun statik bir veri taşıyıcı olarak kalırken pasaport içeriğinin güncellenebilir ve birlikte çalışabilir bir veri yapısı üzerinden yönetilebilmesine imkân veren mimari yaklaşımı örneklemektedir. Sonuç olarak bu çalışma, batarya pasaportunun yalnızca bir bilgilendirme etiketi değil, ürün yönetişimini belge tabanlı kontrolden veri tabanlı izlemeye taşıyan kritik bir uyum ve şeffaflık aracı olduğunu göstermektedir. Tez kapsamında geliştirilen prototip, DPP'un gerçek sahada uygulanabilirliğine yönelik tasarım ilkelerini somutlaştırarak, yaklaşan uyum takvimi öncesinde hem akademik hem de endüstriyel paydaşlar için referans oluşturabilecek bir model önermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to focus on the Digital Product Passport (DPP) approach within the European Union's sustainable product policy framework, focusing on its sector specific implementation as the battery passport, and proposes a QR code accessible DPP prototype for electric vehicle (EV) batteries. The study is motivated by increasing regulatory expectations to manage sustainability indicators across the battery value chain, particularly carbon footprints, through a reliable, comparable, and auditable data infrastructure. In this context, the thesis systematically analyzes the relationship between the core components of DPP, and the regulatory obligations introduced by the EU Battery Regulation (Regulation (EU) 2023/1542) and the Ecodesign for Sustainable Products Regulation (ESPR, Regulation (EU) 2024/1781). The case study developed in this thesis is based on two scenarios representing different manufacturing geographies for batteries with the same chemistry and nominal capacity. To demonstrate the sensitivity of carbon footprint outcomes to production routes, the prototype integrates representative extreme values derived from a secondary dataset. Accordingly, a single QR code access concept is implemented through a mobile-friendly, tab-based passport viewer, where information is structured and segmented according to stakeholder access levels. The proposed solution illustrates architectural logic in which the QR code remains a static data carrier while the passport content is managed as an updatable and interoperable digital record. Overall, the findings indicate that the battery passport is not merely an informational label but a critical compliance and transparency instrument that supports a transition in product governance from document-based control to data-driven monitoring. The prototype developed in this research operationalizes key design principles for real-world DPP implementation and provides a reference model that may inform both academic discussions and industrial stakeholders ahead of upcoming compliance timelines.