Split Blok Tekniği ile split box tekniğinin radyolojik açıdan kemik kazanımı ve rezorpsiyonlarının karşılaştırılması, implant sağ kalımının değerlendirilmesi: Retrospektif çalışma
Comparison of bone gain and resorption from a radiological perspective between the split block technique and the split box technique, evaluation of implant survival: A retrospective study
  1. Tez No: 1014715
  2. Yazar: PINAR YENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜHAN DERGİN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Bilim Dalı
Özet
1.ÖZET Amaç: Bu retrospektif çalışmanın amacı, horizontal alveoler kret yetersizliği bulunan olgularda uygulanan Split Blok Tekniği ile Split Box Tekniği'nin radyolojik olarak kemik kazanımı ve kemik rezorpsiyonu açısından karşılaştırılması ve her iki teknikte yerleştirilen dental implantların sağ kalım oranlarının değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu tek merkezli retrospektif çalışmada, 2014-2026 yılları arasında tek cerrah tarafından tedavi edilen hastalar incelenmiştir. Konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (CBCT) verileri 3D Slicer yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Farklı zaman noktalarına ait görüntüler karşılaştırmalı olarak değerlendirmek üzere çakıştırılmıştır. Bu kapsamda, T2 zamanına ait CBCT görüntüleri sırasıyla T1 ve T0 zaman noktalarına ait CBCT verileri ile çakıştırılmıştır. Çakıştırma işlemlerinde referans olarak sabit anatomik noktalar kullanılmıştır. Ölçümler sırasında, sabit anatomik referans noktalarından yararlanılarak implantın kret tepesi, orta üçlüsü ve apikaline karşılık gelen seviyeler belirlenmiş; bu bölgelerde horizontal kemik genişliği milimetre(mm) cinsinden değerlendirilmiştir. Bulgular:Her iki teknikte de anlamlı horizontal kemik kazanımı sağlanmıştır. T0-T2 döneminde elde edilen toplam kemik kazanımı gruplar arasında benzer bulunmuştur. İmplant sağkalım oranları her iki teknikte de %100 olarak belirlenmiştir. Sonuç: Split Bone Blok ve Split Box teknikleri, horizontal kemik defektlerinin tedavisinde güvenilir ve etkili yöntemlerdir. Elde edilen sonuçlar, her iki tekniğinde yüksek klinik başarı ve öngörülebilirlik sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
2.SUMMARY Aim: The aim of this retrospective study is to compare the Split Bone Block Technique and Split Box Technique, as applied in cases of horizontal alveolar ridge deficiency, in terms of radiographic bone gain and bone resorption, an to evaluate the survival rates of dental implants placed using both techniques. Materials and Metods: This single-center retrospective study examined patients treated by a single surgeon between 2014 and 2026. Cone-beam computed tomography (CBCT) data were analyzed using 3D Slicer software. Images from different time points were registered to allow for comparative evaluation. In this context, CBCT images from time point T2 were registered with CBCT data from time points T1 and T0, respectively. Fixed anatomical landmarks were used as reference points during the registration process. During the measurements, levels corresponding to the implant's crest, mid-third, and apical regions were determined using fixed anatomical landmarks; the horizontal bone width in these regions was assessed in milimeters (mm). Results: Significant horizontal bone gain was achieved with both techniques. The total bone gain obtained during the T0-T2 period was found to be similar between the groups. Implant survival rates were determined to be 100% for both techniques. Conclusion: The Split Bone Block and Split Box techniques are reliable and effective methods for the treatment of horizontal bone defects. The results obtained demostrate high clinical success and predictability with both techniques.