Dilsel manzarada trofonimler: Rus dili örneğinde pilot bir çalışma
Trophonyms in the linguistic landscape: A pilot study on Russian-language material
- Tez No: 1014800
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OLENA KOZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Moskova'daki yeme-içme mekânlarına ait 250 trofonim adlandırmasını kültürdilbilim ve adbilim temelli iki eksenli bir sınıflandırma çerçevesinde incelemektedir. Çalışma kapsamında incelenen veriler www.restoclub.ru veri tabanından derlenmiştir. Kültürdilbilim ekseninde adlandırmalar anıştırma, özolgu ve ödünçleme kategorileri altında; adbilim ekseninde ise antroponim, toponim, fitonim, zoonim, mitonim ve etnonim kategorileri altında çözümlenmiştir. Bulgular, ödünçlemelerin kültürdilbilim kategorileri arasında en yüksek orana sahip olduğunu; antroponimlerin ise adbilim kategorileri içinde öne çıktığını ortaya koymaktadır. Mekân adlandırmalarının yalnızca tanımlayıcı etiketler olmadığı; kültürel hafızanın, kolektif kimliğin ve hem küresel hem yerel dinamiklerin kamusal alanda yeniden üretildiği göstergeler olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma, dilsel manzara araştırmalarına disiplinlerarası bir sınıflandırma modeli sunarak alana metodolojik katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines 250 trophonym designations belonging to food and beverage establishments in Moscow within a two-axis classification framework based on cultural linguistics and onomastics. The data were collected from the www.restoclub.ru database. Within the cultural linguistics axis, the designations were analyzed under the categories of allusion, realia, and borrowing; within the onomastics axis, they were analyzed under the categories of anthroponym, toponym, phytonym, zoonym, mythonym, and ethnonym. The findings reveal that borrowings hold the highest proportion among cultural linguistics categories, while anthroponyms stand out within the onomastics categories. It is concluded that place designations are not merely descriptive labels but function as indicators through which cultural memory, collective identity, and global-local dynamics are reproduced in the public sphere. The study contributes methodologically to linguistic landscape research by proposing an interdisciplinary classification model.