Sporda kadın olmak: Kadın sporcuların, yöneticilerin ve medya çalışanlarının toplumsal kabulü ve deneyimleri Türkiye ve İngiltere kıyaslaması
Being a woman in sport: The social acceptance and experiences of female athletes, managers and media professionals. A comparison between Turkey and the UK
- Tez No: 1014804
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, spor alanının düzeylerinde yer alan kadın sporcuların, spor yöneticilerinin ve medya alanındaki kadın çalışanların deneyimlerini inceleyerek, 'sporda kadın olmak' olgusunu Türkiye-İngiltere bağlamında kıyaslama yaparak sunmaktadır. Tezin problemi, tarih boyunca erkek egemen bir alan olarak kurgulanan sporun; eril tahakkümden dolayı kadınların spora katılmalarını, karar alma mekanizmalarındaki temsillerini, medya alanında görünür olmalarını engelleyen toplumsal cinsiyetçi yapılarla örülmüş olmasıdır. Toplumun önemli bir paydaşı olan kadınların her alanda olduğu gibi spor alanında da verdikleri mücadele, onların spor alanında özgürleşmesi, eşit haklara sahip olması ve kendi cinsleri için rol model olması yönündeki engelleri aşması, toplumu hem geliştiren hem de değiştiren bir katkı sunmaktadır. Bu düşünceden hareketle tezin amacı, kadınların spor alanında, yönetimde ve medyada erkekler karşısında nasıl konumlandıklarını, Pierre Bourdieu'nün hangi sermaye türlerini (sosyal, kültürel, ekonomik, sembolik sermaye) kullanarak alanda var olma mücadelesi verdiklerini ve toplumsal kabulü hangi yöntemlerle müzakere ettiklerini ortaya koymaktır. Bu tezde, Türkiye ve İngiltere örnekleminde kadın sporcuları, spor yöneticileri ve medya çalışanları karşılaştırmalı bir perspektifle ele almakta; analizde Bourdieu'nün teorik çerçevesi doğrultusunda sermaye ve habitus kavramlarından yararlanılmaktadır. Nitel bir desen ile kurgulanan araştırma, kartopu veri toplama tekniği ve derinlemesine görüşme ile yarı-yapılandırılmış görüşme tekniğinin kullanıldığı çalışmada, elde edilen veriler MAXQUDA programı aracılığıyla kodlanarak tematik olarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak her iki ülkede de sporun ve medya alanlarının tarihsel bağlamda erkek sermayesi üzerine inşa edildiği bilgisine ulaşılmıştır. Kadınların alanın bir parçası olarak görülebilmesi için birden fazla sermaye türüne ihtiyaç duydukları ve alandaki meşruiyetlerini yeniden kanıtlamak zorunda kaldıkları görülmüştür. Bununla beraber eğitim, sosyal çevre desteği ve dijital medya olanaklarının, kadınların alandaki görünürlüklerini ve toplumsal kabullerini sağlayan önemli dönüştürücü dinamikler olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is titled, examines the experiences of female athletes, sports managers and female media professionals at different levels of the sporting arena, presenting a comparison of the phenomenon of 'being a woman in sport' within the context of Turkey and the England. The central problem of the thesis lies in the fact that sport, historically constructed as a male-dominated field, is woven with gendered social structures that prevent women from participating in sport, being represented in decision-making mechanisms, and being visible in the media, despite male-dominated power structures. The struggles of women, who are key stake holders in society, in the field of sport, as in all other areas, contribute to both developing and changing society by challenging the barriers to their emancipation in sport, their attainment of equal rights, and their role as role models for their own gender. Based on this premise, the thesis aims to reveal how women position themselves vis-à-vis men in the fields of sport, management, and media; which forms of capital (social, cultural, economic, and symbolic) they mobilise within Pierre Bourdieu's theoretical framework; and how they negotiate social acceptance within these fields. This thesis examines female athletes, sports managers, and media professionals from a comparative perspective in the context of Turkey and the England; the analysis utilizes the concepts of capital and within Bourdieu's theoretical framework. Designed as a qualitative study, the research employs snowball sampling and collects data through in-depth semi-structured interviews. The data are coded inductively using the MAXQDA software and analysed through thematic analysis. The findings demonstrate that in both countries, the fields of sport and media have historically been structured around male capital, requiring women to possess multiple forms of capital in order to be recognised as legitimate actors and to continually re-establish their legitimacy. It also shows that education, social environment support, and digital media opportunities are important transformative dynamics that enable women's visibility and social acceptance in the field.