Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma suçu (TCK m. 220/2)
The crime of membership in an organization established for the purpose of committing crimes (Article 220/2 of the Turkish Criminal Code)
- Tez No: 1014918
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖKCEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Suçlar, çoğunlukla tek bir kişi tarafından ve başka bir kişinin iştiraki olmadan işlenebilmektedir. Bir kısım suçların işlenebilmesi ise kanun hükmü veya nitelikleri gereği birden fazla kişinin katılımını zorunlu kılmaktadır. Elbette tek bir kişi tarafından işlenebilen suçlara iştirak etmek mümkündür. Bu durumda diğer kişilerin iştirakisuçun işlenmesi için mecburi olmadığından“zorunlu olmayan iştirakten”söz edilir. Buna karşılık suçun işlenebilmesi için birden fazla kişinin katılımının mecburi olduğu haller de ise“zorunlu iştirakten”bahsedilir. Zorunlu iştirak, birden fazla kişinin fail veya şerik olarak katılmalarının mecburi olmasına göre“çok failli suçlar”ve“zorunlu şerikliğin olduğu suçlar”olarak ikiye ayrılmaktadır. Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma suçunda, üyesi olunan örgütün varlığı için en az üç kişinin bir araya gelmesi gerekir. Suç örgütünü oluşturan bu kişiler, fail olarak örgüte katılım sağladığı için suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma suçu da çok failli suçlardandır. Suç örgütlerinin sağladığı kolaylık sebebiyle örgüt faaliyeti kapsamında işlenen suçların sayısı her geçen artmaktadır. Bu itibarla ulusal ve uluslararası alanda suç örgütleriyle mücadele önem arz etmektedir. Bu mücadelenin hukuka uygun şekilde sağlanabilmesi için suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçunun unsurlarıyla birlikte ortaya konulması gerekir. Sonrasında örgüt mensubiyetine ilişkin suçların oluşumu tespit edilmelidir. Bu tezde özellikle 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 220'nci maddesinin ikinci fıkrasında düzenlenen suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma suçu incelenmektedir. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, suç örgütlerinin daha iyi anlaşılabilmesi için örgütlü suçlara ilişkin kavramlar, suç örgütünün unsurları, örgüt üyeliği suçunun tarihi gelişimi ele alınmıştır. İkinci bölümde, suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma suçunun bağımsız bir suç olarak düzenlenmesinin sebepleri ve sonuçları, suçun iştirak, toplu suç hükümleri ve benzer suçlardan farkları ile uluslararası düzenlemelerde ve mukayeseli hukuktaki görünümü değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise 5237 sayılı TCK'nın 220'nci maddesinin ikinci fıkrasında düzenlenen suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma suçu konu edilmiştir. Özellikle suçun unsurları, kusurluluğu kaldıran ve azaltan halleri, özel görünüm şekilleri, unsurları dışında kalan halleri, zamanaşımı, muhakemesi ve infazı ile yaptırımı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Most of the crimes, can be committed by a single person and without the participation of any other person. Some offences, however, require the participation of more than one person due to the provisions of the law or their nature. Of course, it is possible to participate in offences that can be committed by a single person. In this case, since the participation of other persons is not compulsory for the commission of the offence,“non-compulsory participation”is mentioned. On the other hand, in cases where the participation of more than one person is necessary for the commission of the offence,“compulsory participation”is mentioned. Compulsory participation is divided into two as“multi-perpetrator offences”and“offences with compulsory participation”according to the compulsory participation of more than one person as perpetrator or accomplice. In the crime of being a member of an organisation established for the purpose of committing a crime, at least three persons must participate in order for the organisation to exist. Since these persons who constitute the criminal organisation participate in the organisation as perpetrators, the crime of being a member of an organisation established for the purpose of committing a crime is also one of the crimes with multiple perpetrators. Due to the convenience provided by criminal organizations in committing crimes, the number of crimes committed within the scope of organizational activities is increasing day by day; therefore, it is important to fight against criminal organizations in the national and international arena. In order for this struggle to be carried out in accordance with the law, it must be put forward together with the elements of the criminal organization. Afterwards, the formation of crimes related to organizational affiliation must be determined. In this thesis, regulated in the second paragraph of Article 220 of the Turkish Criminal Law numbered 5237 the crime of being a member of an organization established for the purpose of committing a crime is examined. This study consists of three parts. In the first part, the concepts related to organized crime, the elements of the criminal organization, the historical development of the crime of membership in the organization, the reasons and consequences of its regulation as an independent crime are discussed in order to better understand the criminal organizations. In the second part, the properties of the crime of being a member of an organization established for the purpose of committing a crime, the differences of the crime from privity, collective crime provisions and similar crimes and its appearance in some international regulations and comparative law has been evaluated. In the third part, the crime of being a member of an organization established for the purpose of committing a crime regulated in the second paragraph of Article 220 of the Turkish Criminal Law numbered 5237 is enshrined. Particularly, the elements of the crime, the situations that remove and reduce the culpability, the special appearance, the sanctions and effective repentance provisions, and its judgment and execution are examined.