Yerel gazetelerin dijitalleşmesi ve sosyal medya haberciliği
Di̇gi̇tali̇zati̇on of local newspapers and soci̇al medi̇a journali̇sm
  1. Tez No: 1014919
  2. Yazar: ŞAHİN YALDIZLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH TİRYAKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
Özet
İletişim teknolojilerinde yaşanan hızlı gelişmeler, medya sektörü başta olmak üzere pek çok alanda yapısal dönüşümlere yol açmıştır. Bu dönüşümden en fazla etkilenen meslek gruplarından biri gazeteciliktir. Türkiye'de yerel basın üzerine yapılan çalışmalar, yerel medya kuruluşlarının dijitalleşme v sosyal medya kullanma sürecine uyum sağlama konusunda önemli bir ilerleme kaydettiğini ortaya koymaktadır. Son yıllarda gerçekleştirilen araştırmalar, dijital dönüşümün ve sosyal medyanın yerel basın üzerindeki etkilerine odaklanmakta, bu süreçte ortaya çıkan fırsatlar ile karşılaşılan sorunları bütüncül bir bakış açısıyla ele almaktadır. Bu bağlamda, yerel medyada haber üretim süreçleri ile dijitalleşme ve sosyal medyanın gelişimi ve etkileri önemli bir inceleme alanı oluşturmaktadır. Bu çalışma kapsamında, Konya'daki yerel medya çalışanlarının görüşlerine başvurularak yerel basında haber üretim süreci, dijitalleşme ve sosyal medyanın etkileri incelenmiştir. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak mülakat tekniği kullanılmıştır. Elde edilen veriler, yerel gazetelerin dijital dönüşüm süreçleri ve sosyal medya kullanım pratikleri çerçevesinde değerlendirilmiş ve bulgular betimsel analiz yöntemi ile yorumlanmıştır. Araştırma bulguları, sosyal medyanın yerel haberlerin daha geniş kitlelere ulaşmasında önemli bir araç olduğunu, izleyici geri bildirimlerinin alınmasında etkili bir kanal sunduğunu ve yerel gazetelerin toplumsal etkileşimini artırdığını göstermektedir. Ayrıca sosyal medya kullanımının, yerel medya organlarının dijitalleşme sürecine doğrudan katkı sağladığı; haber sunum biçimlerini, etkileşim yöntemlerini ve toplumsal görünürlüğünü önemli ölçüde dönüştürdüğü sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid advancements in communication technologies have led to structural transformations in many areas, particularly in the media sector. Journalism is one of the professions most affected by this transformation. Studies on local press in Turkey reveal that local media organizations have made significant progress in adapting to the digitalization and social media adoption process. Recent research focuses on the impact of digital transformation and social media on the local press, addressing the opportunities and challenges arising from this process from a holistic perspective. In this context, news production processes in local media, along with the development and impact of digitalization and social media, constitute an important area of study. This study examines the news production process, digitalization, and the impact of social media on the local press by interviewing local media employees in Konya. The interview technique was used as the data collection method. The data obtained were evaluated within the framework of the digital transformation processes and social media usage practices of local newspapers, and the findings were interpreted using descriptive analysis. The research findings indicate that social media is a significant tool for reaching wider audiences with local news, provides an effective channel for gathering audience feedback, and enhances the social engagement of local newspapers. Furthermore, it concludes that the use of social media directly contributes to the digitalization process of local media outlets, significantly transforming their news presentation methods, interaction strategies, and social visibility.