TSMK Emanet Hazinesi 245 envanter numaralı cüzde bulunan Mushaf güllerinin analizi
Analysis of the Qur'an-bloom (Mushaf rosettes) in the Qur'anic volume with inventory number 245 in the Treasury of Deposits at the Topkapi Palace Museum
- Tez No: 1014931
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMİDE NUR ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Bilim Dalı
Özet
İslâm dininin ilk emri“oku”olmuştur. Kutsal kitabımıza, ilme ve okumaya verilen değerle kitap sanatları başlamış ve ilerlemiştir. Tarih sahnesine 1256 yılında çıkan İlhanlılar'ın İslâm dinini kabul etmelerinin ardından İslâm sanatlarına, özellikle tezhip sanatı bakımından değerli eserlerin üretilmesine öncülük ettikleri görülmektedir. Özellikle Olcaytu Han döneminde mushaf tezyinatının geliştiğini, dönemin abidevi mimari yapıları ile örtüşür biçimde büyük boyutta tezyinatlı cüzler halinde mushafların üretildiği görülmektedir. Bu çalışmada Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesi Emanet Hazinesi 245 envanter numarasıyla bulunan mushaf cüzünün güllerini tezyini açıdan incelenerek dönemin üslubu hakkında bilgi edinilmesi ve tasarım süreçleri hakkında fikir sahibi olunması amaçlanmıştır. Nüshada yer alan mushaf güllerinin tasarım, motif ve renk yönlerinden dikkat çeken zenginliği ve çeşitliliği çalışmamız için çıkış noktası olmuştur. Çalışmamızda Olcaytu döneminde üretilmiş beş önemli mushaftan birisi olan Bağdat Kur'an-ı'nın Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesi'nin Emanet Hazinesi bölümünde bulunan 245 envanter numaralı 20. cüzü ele alınmış, burada yer alan tezyini açıdan çeşitliliği bulunan 33 adet mushaf gülü incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The first commandment of İslâm was“read.”With the value placed on our holy book, knowledge, and reading, the art of bookmaking began and progressed. After the Ilkhanids, who appeared on the historical scene in 1256, accepted İslâm, they pioneered the production of valuable works of İslâmic art, especially in the field of illumination. Especially during the reign of Olcaytu Khan, the decoration of the Quran developed, and large-scale decorated sections of the Quran were produced in harmony with the monumental architectural structures of the period. This study aims to examine the illumination of the Quran section found in the Topkapı Palace Museum Library's Emanet Hazinesi (Deposit Treasury) with inventory number 245 in order to gain insight into the style of the period and the design processes. The richness and diversity of the Quran flowers in the manuscript in terms of design, motif, and color served as the starting point for our study. In our study, we examined the 20th juz of the Baghdad Quran, one of five important Qurans produced during the Olcaytu period, which is housed in the Emanet Hazinesi section of the Topkapı Palace Museum Library under inventory number 245. We analyzed the 33 Quranic roses found in this juz, which exhibit a variety of decorative styles.