Claudin-9 immünohistokimyasal boyamanın endometrium kanserinde prognostik önemi
Prognostic significance of Claudin-9 immunohistochemical staining in endometrial cancer
- Tez No: 1014930
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENER GEZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Endometrium kanseri hastalarında CLDN9 immünohistokimyasal (IHC) boyaması ile toplam sağkalım (OS) ile rekürrenssiz sağkalım (RFS) arasındaki ilişkiyi incelemek. Gereç ve Yöntem: Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Ocak 2019 ile Aralık 2020 tarihleri arasında opere edilen 100 endometrium kanserli hasta retrospektif olarak tarandı. Seçilen olgulara ait doku parafin bloklarına rutin protokollere uyularak CLDN9 IHC boyama uygulandı. Kaplan-Meier ve Log-rank test; RFS ve OS için her bir prognostik belirteç üzerine uygulandı ve çok değişkenli analiz Cox regresyon analiziyle yapıldı. p<0.05 istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular: CLDN9 ekspresyonu olguların %34'ünde pozitif olarak saptanmıştır. CLDN9 pozitif ve negatif gruplar arasında medyan RFS açısından anlamlı fark saptanmadı (sırasıyla 76.5 aya karşı 74.5 ay; p=0.740); benzer şekilde medyan OS açısından CLDN9 pozitif ve negatif gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı (sırasıyla 78.0 aya karşı 78.0 ay; p=0.916). Kaplan-Meier sağkalım analizinde CLDN9 pozitif ve negatif gruplar arasında RFS ve OS açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. (sırasıyla log-rank p=0.776 ve log-rank p=0.730, %95 GA). Tek değişkenli Cox regresyon analizi ile CLDN9 pozitifliği RFS (HR:1.231 %95 GA:0.294-5.151, p=0.776) ve OS (HR:1.177, %95 GA: 0.463-2.990, p=0.732) açısından anlamlı bulunmamıştır. Çok değişkenli Cox regresyon analizi ile CLDN9 pozitifliği OS açısından anlamlı bulunmamıştır (HR:0.619; %95GA: 0.217-1.766, p=0.37). Sonuç: Çalışmanın bulguları, CLDN9 IHC pozitif boyanmanın endometrium kanserinde OS ve RFS üzerinde bağımsız prognostik bir belirteç olmadığını düşündürmektedir. Bununla birlikte CLDN9 pozitifliğinin daha agresif klinikopatolojik özellikler ve ileri evre hastalık ile ilişkili bulunması bu proteinin tümör biyolojisinde rol oynayabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the relationship between CLDN9 immunohistochemical (IHC) expression and overall survival (OS) and recurrence-free survival (RFS) in patients with endometrial cancer. Materials and Methods: A total of 100 patients with endometrial cancer who underwent surgery between January 2019 and December 2020 at Kocaeli University Faculty of Medicine Hospital were retrospectively analyzed. Immunohistochemical staining for CLDN9 was performed on paraffin-embedded tissue samples in accordance with standard protocols. Survival analyses were conducted using the Kaplan–Meier method and compared with the log-rank test. Prognostic factors for OS and RFS were evaluated using Cox regression analysis. A p value <0.05 was considered statistically significant. Results: CLDN9 expression was positive in 34% of cases. There was no significant difference between CLDN9-positive and -negative groups in terms of median recurrence-free survival (RFS) (76.5 vs 74.5 months, respectively; p=0.740). Similarly, no significant difference was observed in median OS between the groups (78.0 vs 78.0 months, respectively; p=0.916). Kaplan–Meier survival analysis also demonstrated no statistically significant difference between CLDN9-positive and -negative groups with respect to RFS and OS (log-rank p=0.776 and p=0.730, respectively). In univariate Cox regression analysis, CLDN9 positivity was not significantly associated with RFS (HR: 1.231, 95% CI: 0.294–5.151; p=0.776) or OS (HR: 1.177, 95% CI: 0.463–2.990; p=0.732). In multivariable Cox regression analysis, CLDN9 positivity was not identified as an independent prognostic factor for OS (HR: 0.619; 95% CI: 0.217–1.766; p=0.37). Conclusion: The findings of this study suggest that positive CLDN9 immunohistochemical staining is not an independent prognostic marker for OS or RFS in endometrial cancer. However, its association with aggressive clinicopathological