Üç boyutlu (3D) baskı ile üretilen diş üzeri posterior rezin nanoseramik kronların klinik değerlendirmesi: Kısa dönem klinik çalışma
Clinical evaluation of tooth-supported posterior resin nanoceramic crowns fabricated by three-dimensional (3D) printing: A short-term clinical study
  1. Tez No: 1014938
  2. Yazar: OLA SALAMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE DÜNDAR ÇÖMLEKOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Dijital diş hekimliğinde eklemeli üretim yöntemleri, geleneksel Eksiltmeli üretim (Subtraktif üretim-SM) tekniklerine alternatif olarak giderek daha fazla kullanılmakta olup, bu materyallerin klinik performanslarının bilimsel olarak ortaya konulması önem taşımaktadır.Bu tez çalışmasının amacı, posterior bölgede tek diş kron restorasyon endikasyonu bulunan olgularda, Dijital Işık İşleme (DLP) tabanlı 3 boyutlu (3D) baskı teknolojisi ile üretilen seramik dolduruculu kalıcı hibrit rezin VarseoSmile TriniQ (BEGO GmbH & Co. KG, Bremen, Germany) kronların klinik etkinliğini prospektif olarak değerlendirmektir. Çalışmaya, posterior bölgede kron restorasyon gereksinimi bulunan premolar (PM) ve molar (M) dişler (44 hasta, 52 restorasyon) dahil edildi. Tüm restorasyonlar dijital iş akışı kapsamında ağız içi tarama (iTero Lumina, Align Technology Inc., San Jose, CA, USA), bilgisayar destekli tasarım CAD (Exocad DentalCAD, Exocad GmbH, Darmstadt, Germany) ve DLP tabanlı 3D baskı yöntemi (Varseo XS, BEGO GmbH & Co. KG, Bremen, Germany) kullanılarak üretildi. Restorasyonlar adeziv olarak simante edildi ve klinik değerlendirmeleri, simantasyon sonrası başlangıç (T0) ve 6. ay (T1) kontrollerinde gerçekleştirildi. Klinik başarı; Modifiye USPHS kriterleri ve Revize FDI kriterleri kullanılarak analiz edildi. Gruplar içinde T0 ve T1 değerlendirmeleri karşılaştırıldığında, restorasyonların klinik performansında istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik saptanmamıştır (p>0,05), Restorasyonların oklüzal aşınma davranışı, klinik gözlem yanısıra dijital görüntü çakıştırma (3D superimposition) yöntemi Geomagic Control X (3D Systems, Rock Hill, SC, USA) kullanılarak kantitatif olarak (RMS) da değerlendirildi. Elde edilen RMS değerlerine göre, premolar ve molar diş grupları arasında aşınma açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (PM: 20,82±9,35 μm; M: 26,14±28,41 μm; p=0,380). Kısa dönem takip sürecinde (6 ay) elde edilen sonuçlar, 3D baskı ile üretilen hibrit rezin kronların klinik olarak başarılı performans sergilediğini gösterdi. Bununla birlikte, takip sürecinde iki restorasyonda kırık meydana gelmiş olup bunlardan biri intraoral olarak tamir edilerek kullanıma devam edildi, diğer restorasyon ise yenilendi. Ayrıca bir olguda iii adeziv simantasyon sonrası akut pulpitis gelişmiş ve ilgili dişe endodontik tedavi uygulandı. 3D baskı ile üretilen hibrit rezin kronlar, kısa dönemde tatmin edici klinik sonuçlar sunmakla birlikte, özellikle yüksek oklüzal stres altında kırık riski açısından dikkatle değerlendirilmelidir. Restorasyonların zamana bağlı aşınma düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p>0,05). Sonuç olarak, DLP tabanlı 3D baskı teknolojisi ile üretilen kalıcı hibrit rezin kronlar, posterior bölgede klinik olarak uygulanabilir ve kolay üretilen, ekonomik ve kalıcı bir restorasyon seçeneği olarak değerlendirilebilir. Ancak bu materyallerin dayanıklılığı ve klinik performanslarının uzun dönem klinik çalışmalar ile desteklenmesi gerekmektedir. Anahtar kelimeler; 3D baskı, eklemeli üretim, hibrit rezin kron, dijital diş hekimliği, CAD-CAM, klinik değerlendirme, oklüzal aşınma
Özet (Çeviri)
Additive manufacturing techniques in digital dentistry are increasingly being used as an alternative to conventional subtractive manufacturing techniques, and it is essential to scientifically evaluate the clinical performance of these materials. The aim of this thesis was to prospectively assess the clinical performance of ceramic-filled hybrid resin crowns fabricated using Digital Light Processing (DLP)-based three-dimensional (3D) printing technology in cases requiring single-unit crown restorations in the posterior region. Premolar (PM) and molar (M) teeth requiring crown restorations in the posterior region were included in the study (44 patients, 52 restorations). All restorations were fabricated using a fully digital workflow, including intraoral scanning (iTero Lumina, Align Technology Inc., San Jose, CA, USA), computer-aided design (CAD) (Exocad DentalCAD, Exocad GmbH, Darmstadt, Germany), and DLP-based 3D printing (Varseo XS, BEGO GmbH & Co. KG, Bremen, Germany). The restorations were adhesively cemented, and clinical evaluations were performed at baseline (T0) and at the 6-month follow-up (T1). Clinical success was assessed using the Modified USPHS criteria and the Revised FDI criteria. No statistically significant difference was observed in the clinical performance of the restorations when comparing T0 and T1 evaluations (p > 0.05). The occlusal wear behavior of the restorations was evaluated both clinically and quantitatively using digital image superimposition (3D superimposition) with Geomagic Control X (3D Systems, Rock Hill, SC, USA), based on root mean square (RMS) values. According to the RMS results, no statistically significant difference in wear was found between premolar and molar groups (PM: 20.82 ± 9.35 μm; M: 26.14 ± 28.41 μm; p = 0.380). The short-term (6-month) follow-up results demonstrated that 3D-printed hybrid resin crowns exhibited clinically satisfactory performance. However, fractures occurred in two restorations during the follow-up period; one was repaired intraorally and continued to function, while the other required replacement. Additionally, acute pulpitis developed in one case following adhesive cementation, and endodontic treatment was performed. v Although 3D-printed hybrid resin crowns provide satisfactory clinical outcomes in the short term, they should be carefully evaluated regarding fracture risk, particularly under high occlusal stress. No statistically significant difference was found in time-dependent wear levels (p > 0.05). In conclusion, DLP-based 3D-printed hybrid resin crowns can be considered a clinically applicable, easily fabricated, cost-effective, and durable restorative option for posterior regions. However, their long-term durability and clinical performance should be further supported by long-term clinical studies. Keywords; 3D printing (additive manufacturing), hybrid resin crowns, digital dentistry, CAD-CAM, clinical evaluation, occlusal wear