Jet grouting yöntemi ile temel takviyesi
Underpinning by jet grouting methods
  1. Tez No: 101496
  2. Yazar: ABDULLAH TURGAY FIRAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERGÜN TOĞROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
JET GROUTING YÖNTEMİ ÎLE TEMEL TAKVİYESİ Bu yüksek lisans tezi; zeminlerin jet grouting yöntemi ile iyileştirilmesini, temel takviyesi olarak jet grouting yönteminin kullanılmasını ve uygulanmadan örnekler içermektedir. Jet grouting“ yatay ve düşey su jetleri yardımıyla alüvyonel zemini delen, kesen ve yıkayan özel bir delici uç kullanıp ucun geri çekilmesi sırasında yüksek basınçla yatay püskürtme ağızlarından enjeksiyon pompalayıp zeminle karışmasını sağlayan, böylece sağlam ve geçirimsiz kolonlar oluşturan bir teknik”dir [22]; Klasik enjeksiyon yöntemlerinden farklı olarak jet grouting yönteminin uygulanabilirliği imalat yapılacak zeminin dane çapı dağılımına bağlı değildir ve her tür zeminde uygulanabilir. Akışkan jeti olarak sadece enjeksiyonun püskürtüldüğü sistem olan tek akışkanli sistem ile düşük boşluk oranı, düşük permeabilite ve yüksek mukavemete sahip jet grout elemanlar imal edilebilir. Sırasıyla hava+enjeksiyon ve hava+su+enjeksiyon püskürtülen çift akışkanli ve üç akışkanli sistemlerle boşluk oram ve permeabilitesi daha yüksek, mukavemeti ise nispeten daha düşük jet grout elemanlar imal edilir. Çift ve üç akışkanli sistemlerle imal edilen elemanların çapları (yüksek kesme enerjisi sebebiyle) daha büyük olur. Jet grouting yönteminin diğer bazı geleneksel iyileştirme yöntemlerine karşı avantajları şu şekilde sıralanabilir:. Yüksek kesme enerjisi sayesinde jet grouting yöntemi klasik enjeksiyon yöntemlerine göre daha verimli ve ekonomiktir.. Tasarım ve ekipman seçimindeki serbestlik sebebiyle farklı geometri ve Özellikte jet grout elemanlar oluşturulabilir. XII. Jet grout elemanların kalite kontrolü ve performanslannın değerlendirilmesi, klasik enjeksiyona nazaran çok daha verimli olarak gerçekleştirilebilmektedir.. Yöntemde kullanılan enjeksiyon karışımının basit su-çimento karışımı olması sebebiyle, jet grouting yönteminin herhangi bir kirletici etkisi yoktur.. Sadece ~13 cm çapında bir delik açarak büyük geometride zeminin (8~9 m3/m) iyileştirilebilmesı mümkün olmaktadır.. Yöntem hemen her tür zeminde (çok yumuşak zeminlerden kınklı kaya ortamlarına kadar) uygulanabilmektedir.. Jet grout imalatına istenilen derinlikten başlanılabilir ve istenilen derinlikte bitirilebilir. Jet grout elemanların mukavemet ve geçirimlilik özellikleri, kesici jet enerjisi, imalat tekniği, enjeksiyon karışımının nihai mukavemeti, enjeksiyon karışım oranı, doğal zemin özellikleri ve jet grout elemanın homojenliği şeklinde sıralanabilecek faktörlere bağlıdır. Jet grout elemanların etkili yarıçapları zeminin kohezyonunun artması ile azalır, kohezyonun azalması ile de artar. Jet grouting yönteminde imalat hızı, monitörün geri çekme hızına ve monitörün ?f dönme hızına bağlıdır. Tek akışkanlı sistemde monitörün geri çekme hızı 25~30cm/dak, üç akışkanlı sistemde ise 4~7cm/dak arasında değerler almaktadır. Bunun yanında monitör dönme hızı tek akışkanlı sistemde 6~10 devir/dak, üç akışkanlı sistemde ise 3~6 devir/dak arasında yer almaktadır. Monitör geri çekme hızı ve monitör dönme hızının fonksiyonu olan jet grout imalat hızı, klasik enjeksiyonun yaklaşık 10 katı, çimento tüketimi ise klasik enjeksiyonun yaklaşık iki katıdır. Jet grouting yönteminde kullanılan enjeksiyon karışımının su/çimento oram genellikle 0.80~1.50 arasında olmaktadır. Jet grout elemanların permeabilitesi ise genellikle 10*8 m/s'den küçük değerler almaktadır. Kil katkılı enjeksiyon karışımlarının kullanılması durumunda ise permeabilite Î0"n~10'9 m/s mertebelerinde değerlere düşmektedir. Jet grouting yönteminin temel uygulama alanları şu şekilde sıralanabilir:. Teme! takviyesi. Kazı desteklenmesi ve stabilizasyonu xuuZemin iyileştirilmesi Tünel ve şaft inşaatlarında kazı desteklenmesi Kazı sahalarına gelen sızıntı sularının kontrolü Şev ve heyelan stabilizasyonu Yeraltısulannm kontrolü Kirli atık sahalarında geçirimsizlik uygulaması Geçirimsiz perdeler Jet grouting imalatının maliyeti birçok farklı değişkene bağlıdır ve bu nedenle imalata başlanmadan önce tam olarak tahmin edilmesi oldukça zordur. Ancak benzer koşullarda yapılmış olan uygulamalar bu konuda yol gösterici olabilir. XIV
Özet (Çeviri)
UNDERPINNING BY JET GROUTING METHODS SUMMARY This M.Sc. Thesis studies is included the improvement soils using jet grouting, jet grouting for underpinning and applications. Jet grouting is defines“ technique utilising a special drill bit with horizontal and vertical high speed water jets to excavate alluvial soils and produce hard impervious columns by pumping grout through the horizontal nozzles that jets and mixes with foundation materials and the drill bit is withdrawn [22]. Unlikely to conventional grouting techniques, jet grouting technique is not dependent on the grain size distribution and can be employed in any soil, With the single fluid system in which only grout is jetted to the sou, jet grout columns with less void, lower permeability, higher strength and smaller diameter can be formed than the double or triple fluid systems in which grout+compressed air and grout, water+compressed air are jetted respectively. By double or triple fluid systems, elements with bigger diameter (because of the high erosive energy), lower strength, higher permeability and void ratio are formed. The advantages of jet grouting technique beside the similar conventional improvement techniques can be listed as follows:. Jet grouting is more efficient and economic than the conventional grouting because of its high erosive energy.. Because of the flexibility in design and equipment selection, jet grout elements of different geometry and characteristic can be formed.. Quality control and performance evaluation of jet grout elements is much more effective than conventional grouting. XV. Since the grput used is a simple mixture of cement and water, the technique doesn't have any contamination effect.. A big volume of soil (up to 8-9 m3/m) can be improved with this technique by drilling a small hole of 13 cm. diameter.. Technique can be employed in every kind of soils ranging from very soft deposits to fractured rocks.. Installation can be started from any depth and can be stopped in any depth. Strength and permeability properties of a jet grout elements depends on factors such as erosive jet energy, installation technique, ultimate strength of cement mixture, composition of grout, natural soil properties and jet grout elements homogeneity. The effective radius of a jet grout column decreases as the cohesion of the soil increases and the effective radius increases as the cohesion decreases and coarse material percent increases. In jet grout technique, installation speed depends on monitor withdrawal rate and monitor rotation speed. In single fluid system withdrawal rates are usually between 25~50 cm/min, in triple fluid system withdrawal rates are usually between 4~7 cm/min. On the other hand, monitor, rotation speeds are usually between 6~10 rpm in single fluid systems and 3~6 rpm in triple fluid systems. Jet grout installation speed which is a function of withdrawal rate and rotation speed is generally 10 times of the conventional grouting but the cement consumption is 2 times of the conventional grouting cement consumption. In grouting technique the water/cement ratio of the grout mixtures is generally between 0.80~1.50. Permeability of jet grout elements are generally smaller than 10”8 m/s ( k £ 10“8 m/s). If grout mixtures with clay additives are used, the permeability goes down to 10”n~10"9 m/s. The main areas of jet grout application can be listed as follows:. Underpinning,. Excavation support,. Soil improvement,. Excavation support in tunnel and shaft constructions,. Control of water seepage to excavation pits, XVI. Landslide stabilization,. Control of underground water,. Sealing of contaminated fill deposits,. Impervious curtains. The cost of jet grouting is dependent on many parameters and for this reason it is very difficult to estimate it before the installation. But previous applications performed under similar conditions may guide. xvu