The Role of rapid prototyping technologies in new product design and development processes
Hızlı prototipleme teknolojilerinin ürün tasarımı ve yeni ürün geliştirme süreçlerindeki rolü
- Tez No: 101498
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALPAY ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Hızlı Proto tipleme Teknolojileinin Ürün Tasaımı ve Yeni Ürün Geliştirme Süreçlerindeki Rolü ÖZET İşletmeler varolmak ve faaliyetlerini sürdürebilmek için ürünlere ihtiyaç duyarlar. İşletme, içerisinde bulunduğu çevre şartlarının yıkıcı etkilerine karşı direnmelidir. Böylece çevre şartlarına dayanarak yaşar, bu yaşamını sürdürür ve çevre şartlarını değiştirecek kadar güçlü kalır ve hatta bu şartlan belirleyen güçlerden biri olur. Ürün geliştirme sürecinin başarısının, pazarda elde edilen basanda ve dolayısı ile işletmenin çevresi ile etkileşimde rolü büyüktür. Ürün geliştime, işletmenin çeşitli bölümlerini, ekiplerini ve bireylerim etkileyen birçok işlemlerden meydana gelmiştir. Bu süreçte geliştirilmekte olan ürünün özelliklerini nicelik ve nitelik olarak kısmen ortaya koyan prototiplerin rolü büyüktür. Daha iyi ürünler yapmak isteyen işletmeler daha iyi prototipler yapmak zorundadırlar. Gelişen teknolojilerin ve ortaya çıkan yeni yaklaşımların yardımlan ile prototip uğraşlarında yenilikler ve ilerlemeler olmuştur. Mekanik alanında, bilgisayar teknolojilerinde ve etkileşimli grafik sistemlerinde meydana gelen ilerlemeler yeni bir prototipleme teknolojisinin oluşmasında etkendir. Ortaya çıkan bu hızlı prototipleme teknolojileri de ürün geliştirme sürecinin tamamı üzerinde etkiler yapmışlardır. Gelişmekte olan bu teknolojilerin önemi, işletmeleri bu tip teknolojiler kullanarak kar elde etmek üzere cesaretlendirmektedir. Bu çalışma, hızlı prototipleme teknolojilerinin ürün geliştirme sürecine olan etkilerini Türkiye özelinde incelemektedir. X
Özet (Çeviri)
The Role of Rapid Prototyping Technologies in New Product Design and Development SUMMARY In order to exist and to function an organization needs products. It should resist the destructive force of the environment it exist in. Having better productsis a asolution. Thus, with better products, organization lives, resists, survive and stay strong enough to effect on the forces that change the environment or becomes a force itself. The success of product development, has a crucial role on success in the market, so the situation of the organization in the environment. Product development is formed by several processes, and each process is involved with several departments, teams or individuals in the organization. The role of prototypes, which qualitatively and quantitatively represent some of the characteristics of the product that is under development, is significant. The companies who want to build better products, have to learn building better prototypes. The prototyping practice has changed with new technologies and new approaches. Mechanization, computer technologies and interactive graphic systems helped form a new prototyping technology, that is rapid prototyping. Also rapid prototyping itself has some effects and influences over product development. This growing importance of such a kind of new technologies encourage the organizations to benefit from this technology more. This study focuses on these technologies and their role on new product development in the Turkish case. XI