Hızlı prototip ve üretim teknolojilerinin incelenmesi
Investigation of rapid prototyping and manufacturing technologies
- Tez No: 121341
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FEHMİ ERZİNCANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
ÖZET Hızlı Prototip ve Üretim Teknolojileri, üretim sektöründe özellikle son yıllarda, bir ürünün pazara giriş sürecini ve yeni ürünlerin geliştirilmesi için gerekli maliyeti azaltmayı başarmanın eşsiz bir stratejisi olarak kabul edilmiştir. Üç boyutlu fiziksel modellerin herhangi bir geleneksel imalat işlemi kullanılmadan, hızlı ve otomatik olarak üretilebilmesini sağlayan Hızlı Prototip ve Üretim Teknolojileri, ürün tasarımındaki yanlışlıkların mümkün olan en kısa zamanda fark edilmesine ve tasarlanan model üretilmeden önce tasarımın çok az bir uğraşı ile düzeltilmesine yardımcı olur. Tasarlanan modeli gerçekte canlandırabilmek ve çeşitli işlevsel testler yapabilmek için çok hızlı bir şekilde prototip üretimi ve Hızlı Kalıp uygulamaları için ise örnek model ve kalıp üretimi yapabilen çeşitli Hızlı Prototip ve Üretim sistemleri geliştirilmiştir. Son yıllarda özellikle lazer, malzeme, mekanik- elektronik, sayısal kontrol ve bilgisayar teknolojilerinde görülen gelişmeler sayesinde Hızlı Prototip ve Üretim sistemleri ile üretilen ürünlerin direk olarak parça veya kalıp olarak kullanılabilmesi sağlanmıştır. Bu tez çalışmasında Hızlı Prototip ve Üretim teknolojilerinin üretim sektöründeki rolü ve önemi incelendikten sonra, özellikle şu anda ticari olarak faaliyet gösteren sistemler detaylı olarak incelenerek birbirleri arasında belirli kriterler çerçevesinde avantaj ve dezavantajlar tartışılmıştır. Ayrıca mevcut sistemlerde bulunan bir takım eksikliklerin iyileştirilmesi için bazı çözüm önerileri getirilmiştir. M*tW«üS*
Özet (Çeviri)
SUMMARY Rapid Prototyping and Manufacturing Technologies have been recognized as a unique strategy to achieve the reduction of the time-to-market and cost for the development of new products for the manufacturing industry for the last years. Providing 3D physical models rapidly and automatically without using any traditional methods Rapid Prototyping and Manufacturing Technologies, help to caught errors in the part design as possible as rapidly and requires little effort to correct design before produce the model designed. Various Rapid Prototyping and Manufacturing systems have been developed to produce prototypes rapidly for model visualization and functional testing and master models or molds as for Rapid Tooling applications. With the help of developments especially as in laser, material, mechanical-electronic, numerical control and computer technologies, it could be now provided that parts produced by Rapid Prototyping and Manufacturing systems can be used as a final product or as a mold insert. In this thesis, the role and significance of the Rapid Prototyping Technologies for the manufacturing companies have been explored. After that, almost all commercial and some important developing Rapid Prototyping and Manufacturing systems have been investigated. These systems are compared with each other according to their advantages and disadvantages based on some criteria. Some modifications and improvements have been recommended for some current systems.