Torakolomber komşu segment hastalığının tedavisinde kısa segment enstrümantasyonunun sonuçları
Outcomes of short-segment instrumentation in the treatment of thoracolumbar adjacent segment disease
  1. Tez No: 1014997
  2. Yazar: GÜLBAHAR ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜHTÜ ÖZBEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, torakal-lomber komşu segment hastalığı (KSH) tanısı almış 53 hastada kısa segment enstrümantasyonun klinik, radyolojik ve yaşam kalitesi sonuçları değerlendirilmiştir. Çalışmanın amacı, bu cerrahi yaklaşımın sagittal spinopelvik parametreler, ağrı şiddeti, fonksiyonel engellilik ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini sistematik olarak ortaya koymaktır. Bulgular, kısa segment enstrümantasyonun KSH tedavisinde etkili bir yöntem olduğunu göstermektedir. Operasyon sonrası değerlendirmelerde pelvik tilt (PT), pelvik insidans (PI), sakral slop (SS) ve lomber lordoz (LL) değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı değişiklikler olmamıştır. Klinik açıdan ise, hastaların VAS skorlarında %58,9'luk iyileşme (preoperatif 6,69 ± 1,42 → postoperatif 2,75 ± 1,29), Oswestry Engellilik İndeksi'nde %72,4'lük düşüş (preoperatif 63,25 ± 13,19 → postoperatif 17,47 ± 11,34) ve SF-36 ölçeğinin tüm alt kategorilerinde anlamlı artışlar (fiziksel fonksiyon %142,4, ağrı %349,3, sosyal fonksiyon %164,2 vb.) saptanmıştır. Bu sonuçlar, kısa segment enstrümantasyonun radyolojik sagittal düzeltme spinopelvik parametleri etkilemeden hasta merkezli klinik kazanımlar açısından belirgin avantaj sağladığını ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular, torakal-lomber komşu segment hastalığında kısa segment enstrümantasyonun güvenli ve etkili bir cerrahi seçenek olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the clinical, radiological, and quality-of-life outcomes of short-segment instrumentation were evaluated in 53 patients diagnosed with thoracolumbar adjacent segment disease (ASD). The aim of the study was to systematically investigate the effects of this surgical approach on sagittal spinopelvic parameters, pain severity, functional disability, and quality of life. The findings demonstrate that short-segment instrumentation is an effective method in the treatment of ASD. In postoperative evaluations, no statistically significant changes were observed in pelvic tilt (PT), pelvic incidence (PI), sacral slope (SS), and lumbar lordosis (LL) values. Clinically, a 58.9% improvement in Visual Analog Scale (VAS) scores (preoperative 6.69 ± 1.42 → postoperative 2.75 ± 1.29), a 72.4% reduction in the Oswestry Disability Index (ODI) (preoperative 63.25 ± 13.19 → postoperative 17.47 ± 11.34), and significant increases in all subcategories of the SF-36 scale (physical function 142.4%, pain 349.3%, social function 164.2, etc.) were observed. These results demonstrate that short-segment instrumentation offers significant advantages in terms of patient-centered clinical outcomes without affecting radiological sagittal alignment and spino-pelvic parameters. The findings indicate that short-segment instrumentation is a safe and effective surgical option for thoracolumbar adjacent-segment disease.