Spor-fitnes merkezi üyelerinin spora katılım motivasyonlarının incelenmesi
Investigation of sports-fitness center members' motivation to participate in sports
- Tez No: 1015014
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, spor-fitnes merkezi üyelerinin spora katılım motivasyonlarında kişisel özelliklerinin etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma amacı doğrultusunda genel tarama modellerinden biri olan kesit alama yaklaşımı doğrultusunda yapılmıştır. Bu araştırmanın örneklemi aynı zamanda araştırmanın çalışma evrenini oluşturmaktadır. Bolu il merkezinde faaliyet gösteren 7 ayrı spor-fitnes merkezinden kolayda örneklem yöntemiyle seçilen 200 üye araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Oyar, Z.B., Aşçı, H.F., Çelebi, M. ve Mülazımoğlu, Ö. (2001) de geliştirilen“Spora Katılım Güdüsü Ölçeği”8 alt boyutlu 30 maddeli ölçek kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, katılımcıların medeni durumları, üyelik süreleri, haftalık kullanım süreleri ve kullanım saatlerinin spora katılım motivasyonları üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the sport participation motivation of sport-fitness center members in terms of some personal characteristics The research was organized in line with the cross-sectional approach, which is one of the general survey models. The sample group of the research also constitutes the study population of the research. The sample of the research consists of 200 members selected by convenience sampling method from 7 different sports-fitness centers operating in Bolu city center. The“Sport Partitipation Motivation Scale”developed by Oyar, Z.B., Aşçı, H.F., Çelebi, M. ve Mülazımoğlu, Ö. (2001) was used to collect the research data. As a result of the research, it was determined that the marital status of the participants, duration of membership, weekly usage duration and usage hours had a significant effect on their motivation to participate in sport.