Güzel sanatlar lisesi öğrencilerinin dinledikleri müzik türü tercihlerinin incelenmesi (Ankara örneği)
An investigation into the music listening preferences of fine arts high school students (the case of Ankara)
- Tez No: 1015025
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU TEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Müzik ve Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Güzel Sanatlar içerisinde Müzik ve Resim alanları, Türkiye'de eğitimin hemen her kademesinde mesleki ve akademik olarak öğretimi yapılan sanat dallarıdır. Güzel Sanatların ilgili alanlarını kendilerine meslek olarak belirleyen ve bu yolda eğitim hayatına devam eden sanatçı adaylarının gerek öğretmenlik gerekse icracılık alanında daha donanımlı yetişebilmeleri açısından müziğin farklı türleri hakkında bilgi ve deneyime sahip olmaları meslekî gelişimleri açısından faydalı olacaktır. Bu noktadan hareketle, Güzel Sanatlar Liselerinde öğrenim görmekte olan öğrencilerin dinlemeyi tercih ettikleri müzik türlerinin incelenmesi bu araştırmanın konusunu oluşturmaktadır. Bu araştırma, Güzel Sanatlar Liselerinde öğrenim görmekte olan öğrencilerin müzik türü tercihlerini, bu tercihlerin demografik değişkenlere göre dağılımını ve müzikle kurdukları ilişkinin niteliğini ortaya koymayı amaçlamıştır. Araştırma, alanında yetkin sanat eğitimcisi veya sanatçı olmak amacıyla Güzel Sanatlar Liselerinde öğrenim görmekte olan öğrencilerin dinledikleri müzik türü tercihlerini ve bu tercihlerin hangi faktörlerden etkilendiğini tespit edebilmek amacıyla yürütülen bir durum tespit çalışmasıdır. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara İl Millî Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı üç (3) Güzel Sanatlar Lisesi'nin Müzik ve Görsel Sanatlar (Resim) bölümlerinde öğrenim görmekte olan 9, 10, 11 ve 12. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmaya toplam 573 öğrenci katılmıştır. Araştırmada nicel yöntem tercih edilmiştir. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen, içeriğinde 16 çoktan seçmeli ve 1 açık uçlu sorunun bulunduğu anket ile elde edilmiştir. Anket sorularının hazırlanmasında alana ilişkin üç uzmanın görüşü alınmış, anketin pilot uygulaması yapılmış, uygulama sonrası gerekli düzenlemelerden sonra anketin uygulaması gerçekleştirilmiştir. Ölçme aracının formunun uygulama süresi olarak dört haftalık süre belirlenmiş ve uygulama alınan resmî izinler doğrultusunda bizzat araştırmacı tarafından gerçekleştirilmiştir. Elde edilen nicel veriler SPSS v.27 programında yer alan betimsel istatistik yöntemler ile, nitel veriler ise içerik analizi tekniğiyle analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda; Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin müzik tercihlerinde küresel popüler kültürün belirleyici olduğu, Rock/Metal (%23,4) ve Pop/R&B (%19,5) türlerinin ilk sıralarda yer aldığı görülmüştür. Öğrencilerin müziği günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası olarak gördükleri; duygusal düzenleme, stres yönetimi ve müzikal kimlik oluşumunu destekleme aracı olarak kullandıkları tespit edilmiştir. Müzik tercihlerini etkileyen faktörler incelendiğinde, sosyal medyanın (%37,7) geleneksel aile ve okul etkisinin önüne geçerek en güçlü etken olduğu; öğrencilerin müziği öncelikle duygusal bir deneyim (%59,7) ve melodik yapı (%24,8) üzerinden algıladıkları ortaya çıkmıştır. Demografik değişkenler açısından; cinsiyetin müzik tercihlerinde en belirleyici faktör olduğu, kız öğrencilerin daha geniş müzik türü yelpazesine sahip olduğu ve müzik dinlerken duygusal gerekçeleri öne çıkardığı; erkek öğrencilerin ise belirli müzik türlerine daha yoğun bağlılık gösterdiği saptanmıştır. Yaş ve sınıf düzeyi arttıkça popüler türlerden Klasik, Caz ve Blues gibi nispeten daha sakin yapıdaki türlere geçiş olduğu; özellikle 12. sınıf öğrencilerinin, motivasyonlarını ve dikkatlerini arttırma potansiyeli taşıyan müzik türlerini dinlemeye ağırlık verdikleri, dolayısıyla sınav kaygısının müzik dinleme pratiklerini dönüştürdüğü gözlemlenmiştir. Duygusal bağlamda, yaş yükseldikçe huzur/rahatlama, güven vb. duyguların, yerini mutluluk ve en sonunda sorumluluk ve kaygıya bıraktığı da görülmektedir. Öğrencilerin değişken olan ruh hallerinin, gelecek kaygılarının, sosyal çevrelerinin ve içinde bulundukları interaktif ortamların dinledikleri müzik türlerine nispeten etki ettiği de ulaşılan sonuçlar arasındadır. Müzik bölümü öğrencilerinin geleneksel türlere daha açık olduğu; Resim bölümü öğrencilerinin ise müziği tam anlamıyla bir aktivite aracı olarak kullandığı belirlenmiştir. Metafor analizi sonuçları, öğrencilerin müziği“duyguları ifade etme”,“özgür hissettirme”ve“kültürel kimlik”aracı olarak çok boyutlu algıladıklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Within the Fine Arts, Music and Visual Arts are artistic disciplines whose vocational and academic instruction is conducted at nearly every level of education in Turkey. For artist candidates who have designated the relevant fields of Fine Arts as their profession and who continue their educational journey along this path, possessing knowledge and experience regarding different genres of music will be beneficial for their professional development in terms of becoming more equipped in both teaching and performance. From this point of departure, the examination of music genres that students studying at Fine Arts High Schools prefer to listen to constitutes the subject of this research. This research aims to reveal the music genre preferences of students studying at Fine Arts High Schools, the distribution of these preferences according to demographic variables, and the nature of the relationship they establish with music. The study is a situation determination study conducted to identify the music genre preferences of students studying at Fine Arts High Schools with the aim of becoming competent art educators or artists in their field, and to determine which factors influence these preferences. The study group of the research consists of 9th, 10th, 11th, and 12th grade students studying in the Music and Visual Arts (Painting) departments of three (3) Fine Arts High Schools affiliated with the Ankara Provincial Directorate of National Education. A total of 573 students participated in the research. A quantitative method was preferred in the research. The data of the research were obtained through a questionnaire developed by the researcher, containing 16 multiple-choice and 1 open-ended question. In the preparation of the questionnaire questions, the opinions of three experts in the field were consulted, a pilot application of the questionnaire was conducted, and after the necessary arrangements following the application, the questionnaire was implemented. A four-week period was determined as the application duration for the measurement tool form, and the application was carried out by the researcher personally in accordance with the official permissions obtained. The obtained quantitative data were analyzed with descriptive statistical methods in SPSS v.27 program, while qualitative data were analyzed with content analysis technique. As a result of the research; it was observed that global popular culture was determinative in the music preferences of Fine Arts High School students, with Rock/Metal (23.4%) and Pop/R&B (19.5%) genres ranking at the top. It was determined that students view music as an inseparable part of daily life; they use it as a tool for emotional regulation, stress management, and supporting musical identity formation. When the factors influencing music preferences were examined, social media (37.7%) emerged as the strongest factor, surpassing traditional family and school influence; it was revealed that students perceive music primarily as an emotional experience (59.7%) and through melodic structure (24.8%). In terms of demographic variables; gender was found to be the most determinative factor in music preferences, with female students having a wider range of music genres and prioritizing emotional reasons when listening to music; male students, on the other hand, were found to show more intense loyalty to specific music genres. As age and grade level increased, a transition from popular genres to relatively calmer genres such as Classical, Jazz, and Blues was observed; particularly 12th grade students were observed to give weight to listening to music genres with the potential to increase their motivation and attention, thus indicating that exam anxiety transforms music listening practices. In the emotional context, it was also seen that as age increased, feelings such as peace/relaxation and security gave way to happiness and finally to responsibility and anxiety. Among the results reached are that students' variable moods, future anxieties, social environments, and the interactive contexts they are in relatively affect the music genres they listen to. It was determined that Music department students are more open to traditional genres; Visual Arts (Painting) department students, on the other hand, use music fully as an activity tool. Metaphor analysis results showed that students perceive music multidimensionally as a tool for“expressing emotions,”“feeling free,”and“cultural identity.”