Farklı ışık yoğunluklarındaki ışık cihazları ile polimerize edilen Bulk-Fill rezin kompozitlerin monomer dönüşüm derecelerinin FTIR spektroskopisi yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the degree of conversion of Bulk-Fill resin composites polymerized with light curing units at different irradiances by FTIR spectroscopy
  1. Tez No: 1015024
  2. Yazar: GAMZE ÇAKMAK UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM AKGÜL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı ışık yoğunluklarına sahip LED ışık cihazları ile polimerize edilen EverX Posterior Bulk-Fill, Opus Bulk-Fill, Tetric N-Ceram Bulk-Fill, Filtek One Bulk-Fill, Aura Bulk-Fill ve Filtek Ultimate geleneksel rezin kompozitin monomer dönüşüm derecelerinin Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR) yöntemi ile değerlendirilmesidir. Çalışmada farklı fotobaşlatıcı sistemlerine ve yapısal özelliklere sahip 6 rezin kompozit kullanıldı. Her bir rezin kompozit grubu için örnek sayısı 5 adet olacak şekilde toplam 120 adet örnek hazırlandı. Örneklerin polimerizasyonunda Valo Corded LED ışık cihazının Standart (1000 mW/cm²) ve High Power (1400 mW/cm²) modu, Bluephase PowerCure LED ışık cihazının ise High Power (1200 mW/cm²) ve Turbo modu (2000 mW/cm²) kullanıldı. Polimerizasyon sonrası örneklerin monomer dönüşüm dereceleri FTIR-ATR spektroskopisi yöntemi kullanılarak analiz edildi. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde rezin kompozit, ışık cihazı ve ışık yoğunlukları ile bunların etkileşimleri değerlendirildi. Çalışma bulgularına göre kullanılan rezin kompozit türü, ışık cihazı ve ışık yoğunluğunun monomer dönüşüm derecesi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkiler oluşturduğu saptandı. Tüm gruplar içerisinde bazı ışık cihazı ve ışık yoğunluklarında daha yüksek monomer dönüşüm dereceleri elde edilirken, farklı fotobaşlatıcı sistemlerine sahip materyallerin ışık uygulamalarına farklı yanıtlar verdiği gözlendi. EverX Posterior Bulk-Fill'in genel olarak daha yüksek monomer dönüşüm dereceleri gösterdiği, Opus Bulk-Fill'in ise daha düşük monomer dönüşüm derecelerine sahip olduğu belirlendi (p<0.001). Bu çalışmanın bulguları dahilinde, bulk-fill rezin kompozitlerin monomer dönüşüm derecelerinin yalnızca materyalin yapısal ve optik özelliklerine değil, fotobaşlatıcı sistemi, kullanılan ışık cihazı özellikleri ve uygulama moduna da bağlı olduğu sonucuna varılabilir. Klinik uygulamalarda yeterli polimerizasyonun sağlanabilmesi için rezin kompozitlerin fotobaşlatıcı sistemi ve optik özellikleri dikkate alınarak kullanılan LED ışık cihazlarının özellikleri ile birlikte değerlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the degree of conversion of EverX Posterior Bulk-Fill, Opus Bulk-Fill, Tetric N-Ceram Bulk-Fill, Filtek One Bulk-Fill, Aura Bulk-Fill and Filtek Ultimate conventional resin composite polymerized using light curing units with different irradiance by means of Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR). Six resin composites with different photoinitiator systems and structural characteristics were used in the study. A total of 120 specimens were prepared, with five specimens allocated to each resin composite group. For polymerization, Standard (1000 mW/cm²) and High Power (1400 mW/cm²) modes of the Valo Corded LED light curing unit, and High Power (1200 mW/cm²) and Turbo (2000 mW/cm²) modes of the Bluephase PowerCure LED light curing unit were used. Following polymerization, the degree of conversion of the specimens was analyzed using FTIR-ATR spectroscopy. Statistical analyses evaluated the effects of resin composite type, light curing unit irradiance, and their interactions on the degree of conversion. According to the findings of the study, the type of resin composite, light curing unit and irradiance had statistically significant effects on the degree of conversion. Higher degree of conversion values were obtained in certain light curing unit and irradiance combinations, while materials with different photoinitiator systems demonstrated different responses to light application. It was determined that EverX Posterior Bulk-Fill generally exhibited higher degree of conversion values, whereas Opus Bulk-Fill showed lower degree of conversion values (p<0.001). Within the results of this study, it can be concluded that the degree of conversion of bulk-fill resin composites affected not only by the structural and optical properties of the material, but also by the photoinitiator system, the characteristics of the light curing unit and the light application mode used. In clinical practice, in order to achieve adequate polymerization, the photoinitiator system and optical properties of resin composites should be considered together with the characteristics of the LED light curing units used.