Plantar siğil tedavisinde mikroiğneli kriyoterapi (kriyopunktur) ve klasik kriyoterapi yöntemlerinin karşılaştırılması: Retrospektif gözlemsel çalışma
Comparison of microneedling-assisted cryotherapy (cryopuncture) and conventional cryotherapy in the treatment of plantar warts: A retrospective observational study
- Tez No: 1015026
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI TURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Plantar siğiller, insan papilloma virüsü (HPV) enfeksiyonuna bağlı gelişen, tedaviye dirençli kutanöz lezyonlar olup klinik pratikte önemli bir tedavi güçlüğü oluşturmaktadır. Bu çalışmada, plantar siğil tedavisinde mikroiğneleme destekli kriyoterapi (kriyopunktur) ile konvansiyonel kriyoterapinin etkinlik ve güvenlilik profilleri karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmaya Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Deri ve Zührevi Hastalıkları polikliniğinde dermoskopik tanı doğrulaması yapılmış 60 plantar siğil hastası dahil edildi. Hastalar dört haftada bir olmak üzere toplam üç seans kriyoterapi veya kriyopunktur tedavisi aldı. 4., 8. ve 12. haftalarda tam remisyon oranları, lezyon yanıtı, işlem sonrası ağrı (VAS) ve komplikasyonlar değerlendirildi. Bulgular: Kriyopunktur belirgin biçimde üstün etkinlik gösterdi: üçüncü seans sonunda tam remisyon oranı kriyopunktur grubunda %73, kriyoterapi grubunda ise %30 olarak saptandı. Kriyopunktur grubunda tam remisyon oranları her seansta kademeli olarak artış gösterdi. Subjektif tedavi yanıtı ve semptomatik iyileşme de kriyopunktur grubunda daha yüksekti. Her iki yöntem de genel olarak iyi tolere edilmiş, ciddi komplikasyon gözlenmemiş; yan etkiler çoğunlukla hafif ve geçici nitelikte kalmıştır. Sonuç: Bu çalışmada, plantar siğil tedavisinde mikroiğneleme ile kombine kriyoterapi uygulamasının yalnız kriyoterapiye kıyasla çok daha yüksek tam remisyon oranları ve hasta memnuniyeti sağladığı gösterilmiştir. Kriyopunktur, özellikle dirençli, ağrılı veya yüksek lezyon yüklü plantar siğil olgularında öncelikli olarak değerlendirilebilecek pratik ve erişilebilir bir tedavi seçeneği sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Plantar warts are treatment-resistant cutaneous lesions caused by human papillomavirus (HPV) infection, representing a significant therapeutic challenge in clinical practice. This study aimed to compare the efficacy and safety profiles of microneedling-assisted cryotherapy (cryopuncture) versus conventional cryotherapy in the treatment of plantar warts. Materials and Methods: This retrospective study included 60 patients with dermoscopically confirmed plantar warts, treated at the Department of Dermatology and Venereology, Afyonkarahisar University of Health Sciences. All patients received a total of three sessions of either cryotherapy or cryopuncture at four-week intervals. Complete remission rates, lesion response, post-procedural pain (VAS), and complications were evaluated at weeks 4, 8, and 12. Results: Cryopuncture demonstrated markedly superior efficacy: complete remission rates at the end of the third session were 73% in the cryopuncture group compared to 30% in the conventional cryotherapy group. Complete remission rates in the cryopuncture group exhibited a progressive increase across successive sessions. Subjective treatment response and symptomatic improvement were also significantly higher in the cryopuncture group. Both modalities were generally well tolerated, with no serious complications observed; adverse effects were predominantly mild and transient in nature. Conclusion: This study demonstrates that the combination of microneedling and cryotherapy yields substantially higher complete remission rates and greater patient satisfaction compared to cryotherapy alone in the treatment of plantar warts. Cryopuncture represents a practical and accessible therapeutic option that merits preferential consideration, particularly in cases of recalcitrant, painful, or high-burden plantar wart lesions.