Transtentoryal herniasyona sebep olan ve cerrahi tedavi uygulanmış travmatik intrakranyal hematomlarda sonucu etkileyen faktörler
  1. Tez No: 1015027
  2. Yazar: HAKAN KARABAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR TEVRÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirurji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Bilim Dalı
Özet
Transtentoryal herniasyon kafa travmalarını takiben gözlenen en ölümcül süreçtir. Beyin herniasyonları içinde en sık rastlanılan ve en önemli olan herniasyon şeklidir. Transtentoryal herniasyonun klinik triadı bilinç değişiklikleri, anizokori (veya ışık reaksiyonunun alınamaması) ve anormal motor yanıtlardan oluşur. Transtentoryal herniasyon primer beyin hasarına sekonder gelişen artmış intrakranyal basıncın sonucudur. Klinik triad üst beyin sapının yaralanmasını veya basınç altında oluşunu gösterir. Herniasyon gözlenen olgularda mortalite oranı %70' in üzerinde bildirilmektedir. Bu çalışmada herniasyondaki olguların klinik karakteristiklerini, tedavi sonuçlarını ve sonuca etkiyen faktörleri gözden geçirmek amacıyla kliniğimizde cerrahi olarak tedavi edilen herniasyondaki travmatik intrakranyal hematom olguları retrospektif olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
Transtentorial herniation is one of the most lethal complications following head trauma. It is the most common and clinically significant form of cerebral herniation. The clinical triad of transtentorial herniation consists of alterations in the level of consciousness, anisocoria or loss of the pupillary light reflex, and abnormal motor responses. Transtentorial herniation develops as a consequence of increased intracranial pressure secondary to the primary brain injury. This clinical triad indicates injury to, or compression of, the upper brainstem. Mortality rates exceeding 70% have been reported in patients presenting with cerebral herniation. In this study, patients with traumatic intracranial hematomas who presented with clinical signs of herniation and underwent surgical treatment at our institution were retrospectively reviewed to evaluate their clinical characteristics, treatment outcomes, and the factors influencing prognosis.