Borderlıne kişilik özellikleri ile aldatma eğilimi arasındaki ilişkide dürtüselliğin aracı ve toplumsal cinsiyet rolleri tutumlarının düzenleyici rolü
The mediating role of impulsivity and the moderating role of gender role attitudes in the relationship between borderline personality traits and infidelity tendency
  1. Tez No: 1015080
  2. Yazar: ASLIHAN ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF HALDUN SOYGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, borderline kişilik özellikleri ile aldatma eğilimi arasındaki ilişkide dürtüselliğin aracı ve toplumsal cinsiyet rolleri tutumlarının düzenleyici rolünü incelemektir. Çalışmanın örneklemini, kolayda seçilen 18-65 yaş aralığında bulunan 286 (%59.8) kadın ve 192 (%40.2) erkek olmak üzere 478 kişi oluşturmaktadır. İlişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilen bu araştırmada veriler Sosyodemografik Bilgi Formu, Borderline Kişilik Envanteri, Barratt Dürtüsellik Ölçeği – Kısa Formu, Aldatma Eğilimi Sebepleri Ölçeği ve Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular, Sosyal Bilimler için İstatistik Programı (SPSS) ve PROCESS 4.2 versiyonu kullanılarak analiz edilmiştir. Bu çalışmada, değişkenler arasındaki ilişkiyi tespit etmek amacıyla Pearson Korelasyon Analizi, gruplar arasındaki farkları inceleyebilmek için Bağımsız Örneklem T-Testi ve Tek Yönlü ANOVA, değişkenlerin aracı ve düzenleyici etkisini tespit edebilmek amacıyla da PROCESS v4.2 Model 1, Model 4 ve Model 7 kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, borderline kişilik özellikleri ile aldatma eğilimi arasında pozitif yönlü, anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Borderline kişilik özelliklerinin, aldatma eğilimini anlamlı bir biçimde yordadığı tespit edilmiştir. Dürtüselliğin, borderline kişilik özellikleri ile aldatma eğilimi arasındaki ilişkiye aracılık etmediği saptanmıştır. Bir diğer yandan, dürtüselliğin motor dürtüsellik boyutu ile aldatma eğiliminin farklı ilişki arayışı alt boyutu arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Borderline kişilik özellikleri, dürtüsellik, aldatma eğilimi ve toplumsal cinsiyet rolleri tutumları, demografik değişkenlere göre anlamlı düzeyde farklılaşmıştır. Sonuç olarak, borderline kişilik özellikleri aldatma eğilimini anlamada temel faktör olarak öne çıkmakta, dürtüsellik ise bu ilişkiye aracılık etmemektedir. Toplumsal cinsiyet rolleri tutumları bu ilişkide düzenleyici bir rol oynamamıştır. Araştırma sonuçları dürtüselliğin, borderline kişilik özellikleri ile aldatma eğilimi arasındaki ilişkiyi düzenlediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to investigate the relationship between borderline personality traits and infidelity tendency by examining the mediating role of impulsivity and the moderating role of gender role attitudes. A total of 478 participants (286 females, %59.8; 192 males, %40.2) aged between 18 and 65 were selected for the study using a convenience sampling method. In this study, conducted using a correlational survey model, data were collected via a Sociodemographic Information Form, the Borderline Personality Inventory, the Barratt Impulsiveness Scale – Short Form, the Reasons for Infidelity Scale and the Gender Roles Attitude Scale. The data were analyzed using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) and the PROCESS macro version 4.2. In this study, Pearson Correlation Analysis was performed to determine the relationships between variables, Independent Samples T-Test and One-Way ANOVA were used to examine differences between groups and PROCESS v4.2 (Models 1, 4 and 7) was utilized to identify mediating and moderating effects. Research results indicated a significant positive relationship between borderline personility traits and infidelity tendency. No significant mediating effect of impulsivity was observed the relationship between borderline personality traits and infidelity tendency. On the other hand, a significant positive correlation was found between the motor impulsivity dimension and the extra-dyadic involvement subdimension of infidelity tendency. Borderline personality traits, impulsivity, infidelity tendency and gender role attitudes showed significant differences according to demographic variables. In conclusion, borderline personality traits emerge as a fundamental factor in understanding infidelity tendency, whereas impulsivity does not mediate this primary relationship. Gender role attitudes were found to have no significant moderating effect on this relationship. However, impulsivity acts as a moderator in the relationship between borderline personality traits and infidelity tendency.