Borderline kişilik bozukluğu ile DSM III-R II. eksen küme B kişilik bozuklukları karşılaştırılması ve takip çalışması
- Tez No: 3287
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇİFTER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Psiyatri Anabilim Dalı'nda 1986-1988 yılları arasında yatarak tedavi gören 738 has tadan DSM III-R tanı kriterlerine göre Küme B kişilik bozukluk ları tanılarını alan 147 hasta ile yapılmıştır. Bu hastalardan 75'i borderline kişilik bozukluğu (BKB) tanısı almıştır. Borderline has talar taburculuk tarihinden yaklaşık iki yıl sonra görüşmeye çağrılarak yeniden değerlendirmişlerdir. Çalışmada, literatürde BKB ile DSM III-R Küme B kişilik bozukluklarını ayırmada yardımcı olabileceği belirtilen demografik, gelişimsel, hospitali- zasyonla ilgili, klinik özellikler ve Eksen I tanıları ile İlgili değişkenlerin retrospeküf olarak karşılaştırılması yapıldı. Sonuçta, BKB'nin Küme B kişilik bozukluklarına kıyasla daha yüksek oranda (%10) yataklı tedavi ünitelerinde bulundukları, daha genç (ortalama yaşları: 26. 2) oldukları, bozukluk başlama yaşının ise daha yüksek (17.2) olduğu, borderline için ayırdedici olduğu bildirilen 7 özellik açısından (57) diğer gruplardan istatis tiksel anlamlılık düzeyinde aynlabildiği, MMPI'da BKB olan er kek hastaların hem antisosyal hem de histrionik kişilik bozuk luğu özelliklerine benzedikleri ve yükselmiş profil gösterdikleri bulunmuştur. Diskriminant analizde 25 değişkene göre dört kişilik bozukluğundaki bireylerden BKB olanların %98.7'sinin ait oldukları gruba doğru olarak sınırlandırıldığı görülmüştür. BKB olan hastaların başlangıç GAS skorları diğer kişilik bo zukluklarına yakın bulunurken, sadece histrionik kişilik bozuk luğu olanlardan daha düşük bulunmuştur ve takipte tanı değişme oranı düşük bulunmuş (%4.44), işlevsellik düzeylerinde de %13.42'lik bir artış görülmüştür. Affektif bozukluk BKB' de diğer kişilik bozukluklarına oranla daha fazla görülmektedir. Bu oran başlangıçta %90.7 iken, takipte %53.5'e düşmüştür. Tüm bulgular genel olarak literatür bilgileri ile uyum göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was made with 738 inpatients admitted between 1986-1988 at GÜTF Departmant of Psychiatry. According to DSM III-R criteria 147 inpatients who have had cluster B personality disorders diagnoses. 75 of these inpatients was Borderline Personality Disorder (BPD). Approximately two years latter of discharges BPD patients were interviewed for reassessment. In the study the variables, like demographic, developmental, about hospitalization, clinical features, MMPI profiles and axis I diagnoses which are assumed to have discriminating values in literature, were examined retrospectively for cluster B personality disorders. As a result, it was found that BPD patients were more treated in hospital setting (%10), younger (mean age=26.2) age of onset was older (mean age = 17.2) than cluster B personality disorder patients. According to the seven discriminating features BPD showed statistically significant difference from other groups, and on MMPI male patients with BPD was found to have both antisocial and histrionic groups characteristics and BPD's profiles were relatively elevated. %97 of BPD patients in respect to 25 variables were classified accuretly in their own groups with discriminant analysis. Beginning Global Assessment Scale (GAS) scores of BPD patients were similar with other groups except relatively higher score of Histrionic Personality Disorder. In the follow-up diagnostic change was found low (%4.44) and there was an icrease (%13.42) in GAS scores. Affective disorder was found more in BPD patients than other personality disorders^ and beginning ratio of %90.7 was decreased to %53.5 in the follow-up. Generally all the results consistent with literature findings.