AUTHENTICITY AND TRANSPARENCY IN CONTEMPORARY LEADERSHIP COMMUNICATION: A CRITICAL DISCOURSE ANALYSIS OF CORPORATE SPEECHES
KURUMSAL İLETIŞİMDE OTANTİK VE EMPATİ ETKİSİ: ÇAĞDAŞ KURUMSAL KONUŞMALARIN SÖYLEM ANALİZİ
- Tez No: 1015111
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Halkla İlişkiler, Business Administration, Public Relations
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Reklamcılık Bilim Dalı
Özet
Toplumların geçirdiği değişim ve dönüşümlere bağlı olarak lider iletişimi de kamusal konuşmalar aracılığıyla değişmektedir. Günümüz iletişim ortamında, geleneksel ve artık güncelliğini yitirmiş iletişim yaklaşımları modern iletişim süreçlerinde daha az etkili olabilmektedir. Aynı zamanda, toplumda yaşanan dönüştürücü ve kesintili değişimler, liderlerin çağdaş bir iletişim modelinden yararlanmalarını gerekli kılmaktadır. Yeni liderlik anlayışı şeffaflık ve empatiyi ön plana çıkarırken, geleneksel liderlik daha çok otorite ve güç temelli katı iletişim biçimlerine dayanmaktadır. Bu çalışma, çağdaş liderlik söylemini otantik liderlik kuramı çerçevesinde ve Fairclough'un eleştirel söylem analizi ilkeleri doğrultusunda incelemektedir. Çalışma, beş kurumsal liderin —Satya Nadella, Paul Polman, Emmanuel Faber, Simon Sinek ve Brian Chesky— konuşmalarına odaklanan bir söylem analizidir. Liderlik konuşmaları, Fairclough'un üç boyutlu eleştirel söylem analizi modeli kullanılarak analiz edilmiştir. Seçilen konuşmalar 2020–2025 yılları arasına aittir. Konuşmaların farklı kurumsal ve iletişimsel bağlamlardan seçilmiş olması, liderlik söyleminin çeşitli kamusal konuşma ortamları üzerinden değerlendirilmesine olanak sağlamaktadır. İletişim, liderlik konuşmalarının temel bir bileşenidir; bu nedenle çağdaş liderlik çalışmalarında önemli bir yere sahiptir. Liderlik konuşmaları, retorik olarak inşa edilen iletişim araçlarıdır. Bu çalışmanın, liderlik konuşmalarını otantik liderlik kuramı çerçevesinde inceleyerek ve çağdaş başarılı liderlerin ortak retorik örüntülerini analiz ederek çağdaş liderlik araştırmalarına katkı sunması amaçlanmaktadır
Özet (Çeviri)
The communication of leadership in public speeches is changing as a cause of evolving societies; outdated communication approaches can be less successful in modern communication. Simultaneously, the disruptive change in society requires utilization of a contemporary communication model for leaders. New leadership emphasizes transparency and empathy while traditional leadership relies more on rigid communication such as authority and power. This study examines contemporary leadership discourse within the theoretical framework of authentic leadership theory through Fairclough's principles of critical discourse analysis. This study is a discourse analysis of five corporate leaders- Satya Nadella, Paul Polman, Emmanuel Faber, Simon Sinek and Brian Chesky. The leadership speeches have been analyzed through Fairclough's three-dimensional critical discourse analysis model. The selected speeches are from between 2020 and 2025. The speeches are from diverse institutional and communicative settings, thereby capturing leaders' speeches through various public speaking settings. Communication is a part of leadership speeches, hence the importance of contemporary leadership studies. Leadership speeches are rhetorically constructed communication tools. The conclusion from this study is set to contribute to contemporary research of leadership through examination of leadership speeches from the framework of authentic leadership theory and analyze common rhetoric patterns of contemporary successful leaders. Findings of qualitative analysis support the supposition that 21st century corporate leadership speeches include features of authentic leadership theory.