Malatya Arapgir ilçesi 1927-1950 nüfus sayımı verilerinin incelenmesi
Examination of Malatya Arapgi̇r district 1927 – 1950 census data
  1. Tez No: 1015133
  2. Yazar: FATMA DEMİRGÜLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Nüfus: sınırları belirli bir alanda belirli bir zaman süreci içinde yaşayan toplam insan sayısına denilmektedir. Ülkemizde düzenli nüfus sayımları Cumhuriyet'in ilanından sonra yapılırken daha önce Osmanlı Devleti döneminde yapılan sayımlar genellikle arazi, vergi dağılımlarının belirlenmesi ya da asker sayısının ortaya çıkarılması gibi sebeplerle yapılmış olup tek bir alanı içeren bilgiler vermektedir. Örneğin 1831'de yapılan sayımda ordunun asker ihtiyacının giderilebilmesi için sadece erkek nüfus sayılmış, medeni durum, okuryazarlık, eğitim durumu, dini yapı gibi unsurlara yer verilmemiştir. Bu çalışmanın yapılma amacı Arapgir İlçesi'nde modern metotlar kullanarak ve her yurttaşın kadın erkek demeden sayıldığı 1927-1950 yılları nüfus sayım sonuçlarını inceleyerek zaman içerisinde ilçede değişen nüfus miktarı, dil, din, eğitim durumları, medeni hal, ekonomik durumlar meslek grupları hakkındaki değişik bilgiler değerlendirmektir. 1927, 1935, 1940, 1945, 1950 yıllarında yapılan nüfus sayım verileri doğrultusunda Arapgir İlçesi'nin nüfus ve demografik yapısı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Population: The total number of people living within a defined area within a specific time period. While regular censuses in our country were conducted after the proclamation of the Republic, censuses conducted earlier during the Ottoman Empire were generally conducted for purposes such as determining land and tax distributions or determining the number of soldiers, and provided information covering a single area. For example, the 1831 census counted only the male population to meet the army's military needs. Factors such as marital status, literacy, educational attainment, and religious affiliation were not included. The purpose of this study is to examine the census results of the 1927-1950 census, which used modern methods and counted every citizen, male and female, in the Arapgir district. This study aims to assess the changing population size, language, religion, education level, marital status, economic status, and occupational groups in the district over time. The population and demographic structure of Arapgir was examined based on census data from the years 1927, 1935, 1940, 1945, and 1950.