Belgesel film yapımının öncü kadın yönetmeni: Esfir Shub
Pioneering woman director of documentary film making: Esfir Shub
- Tez No: 1015153
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNÇ BORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
Özet
Sinemanın bir sanat olarak gelişmesinde önemli dönemlerden biri yirminci yüzyılın 20-30'lu yıllarıdır. Bu döneme L. Kuleshov, D. Vertov ve S. Eisenstein'ın teorik tartışmaları ve deneyleri damgasını vurmuştur. Bu ünlü isimler arasında, sinemada bir başka deneyci ve yenilikçi olan RSFSC Onur Sanatçısı Esfir Shub'un adı genelde anılmaz. Bu kadın, filmlerdeki basit bir yazı editörlüğünden, yeni bir tür belgesel sinema yaratan çok değerli bir Sovyet yönetmenine dönüşmeyi başarmıştır. Esfir Shub,“Romanov Hanedanlığı'nın Çöküşü”filmiyle dünya sinema tarihinde kronik arşiv görüntülerini yeniden yorumlayarak ve yeniden kullanarak zamanının güncel sorunlarının hizmetine sunan ve böylece kendi yazar film dilini yaratan ilk kişi olmuştur. İncelemenin konusu Esfir Shub'un biyografisi ve 1934 yılında Türkiye'de çektiği tamamlanmamış belgesel filmi“Yeni Türkiye Geliyor”da dahil olmak üzere çalışmalarıdır. Tez konusunun önemi, Esfir Shub gibi ikonik bir figürün hem Türkiye'de hem de dünyada yeterince incelenmemiş olmasında yatmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the most important periods in the development of cinema as an art is the 20-30s of the twentieth century. This period was marked by the theoretical discussions and experiments of L. Kuleshov, D. Vertov and S. Eisenstein. Among these famous names is not often mentioned the name of Esfir Shub, Honoured Artist of the RSFSR, another experimenter and innovator in cinema. This woman managed to transform herself from a simple film editor into a highly regarded Soviet director who created a new kind of documentary cinema. With her film 'The Fall of the Romanov Dynasty' Esfir Shub, for the first time in the history of world cinema, reinterpreted and reused chronic archival footage in the service of the contemporary problems of her time, thus creating her own authorial film language. The subject of the study is the biography of Esfir Shub and her works, including the unfinished documentary film A New Turkey is Coming, shot in Turkey in 1934. The significance of the thesis lies in the fact that such an iconic figure as Esfir Shub is understudied both in Turkey and in the world.