Beliren yetişkinlik döneminde bağlanma stilleri ile internette oyun oynama bozukluğu arasındaki ilişkide peter pan sendromunun aracı rolü
The mediating role of peter pan syndrom in the relationship between attachment styles and internet gaming disorder in emerging adulthood
- Tez No: 1015152
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada beliren yetişkinlik döneminde bağlanma stilleri, internette oyun oynama bozukluğu (İOOB) ve Peter Pan Sendromu (PPS) arasındaki ilişkiler incelenerek; beliren yetişkinlik döneminde bağlanma stilleri ile İOOB arasındaki ilişkide Peter Pan Sendromunun aracı rolü olup olmadığı araştırılmıştır. Bunun yanı sıra, bu üç değişkenin çeşitli demografik değişkenlere göre anlamlı farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi, beliren yetişkinlik döneminde yer alan 18-29 yaş aralığındaki 368 erkekten (x ̅=21.64; Ss=2.51) amaçlı örnekleme yöntemiyle oluşturulmuştur. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II, İnternette Oyun Oynama Bozukluğu Ölçeği ve Peter Pan Sendromu Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız gruplar t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Post Hoc testleri, Pearson Korelasyon analizi; aracılık analizlerinde ise Hayes Macro Process Model 4 kullanılmıştır. Analizler sonucunda İOOB'nin, kaygılı bağlanma ve kaçınmacı bağlanma değişkenlerinin her ikisi ile de arasında pozitif yönde düşük düzeyde anlamlı ilişki olduğu; PPS ile kaygılı bağlanma, kaçınmacı bağlanma ve İOOB arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı ilişkiler olduğu bulunmuştur. Aracılık analizleri sonucunda PPS'nin hem kaygılı bağlanma hem de kaçınmacı bağlanma ile İOOB arasındaki ilişkide orta düzeyde kısmi aracı role sahip olduğu tespit edilmiştir. Demografik bulgulara göre yaş ve çalışma durumuna göre İOOB, kaygılı bağlanma, kaçınmacı bağlanma ve PPS'de anlamlı bir farklılık görülmemektedir. Buna karşın, katılımcıların medeni durumu ve nerede/kiminle yaşadığına göre sadece kaçınmacı bağlanma düzeylerinde; öğrenim düzeyine göre ise yalnızca PPS düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Araştırma bulguları alan yazın çerçevesinde tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationships between emerging adult attachment styles, internet gaming disorder (IGD) and Peter Pan Syndrome; and investigated whether Peter Pan Syndrome plays a mediating role in the relationship between emerging adult attachment styles and internet gaming disorder. In addition, it was examined whether these three variables differed significantly according to various demographic variables. The study sample consisted of 368 males aged 18-29 years in emerging adulthood (x ̅=21.64; Ss=2.51), selected using purposive sampling. The data collection instruments used were the Personal Information Form, the Experiences in Close Relationships Inventory-II, the Internet Gaming Disorder Scale, and the Peter Pan Syndrome Scale. Independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Post Hoc multiple comparison tests, and Pearson correlation analysis were used for data analysis; Hayes Macro Process Model 4 was used for mediation analysis. The analyses revealed a low-level positive and significant correlation between IGD and both anxious attachment and avoidant attachment; and a moderate-level positive and significant correlation between Peter Pan Syndrome and anxious attachment, avoidant attachment, and IGD. Mediation analyses revealed that Peter Pan Syndrome has a moderate, partial mediating role in the relationship between anxious and avoidant attachment and IGD. Demographic findings showed no significant differences in IGD, anxious attachment, avoidant attachment, and Peter Pan Syndrome based on age and employment status. However, statistically significant differences were found only in avoidant attachment levels based on marital status and where/with whom participants live, and only in Peter Pan Syndrome levels based on educational level. The research findings were discussed within the framework of the literature, and recommendations were presented.