Bebek şampuanlarının danio rerio (zebra balığı) embriyolarındaki olası toksik etkilerinin incelenmesi
Investigation of possible toxic effects of baby shampoos on danio rerio (zebrafish) embryos
- Tez No: 1015154
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Şampuanlar özellikle bebekler ve çocuklar için önemli bir kişisel bakım ürünüdür. Bu ürünlerin içeriğindeki yüzey aktif maddeler, koruyucular, yumuşatıcılar ve pH dengeleyiciler gibi bileşenler, ürünün temizleme yeteneği ve cilt üzerindeki etkilerini belirler. Bebeklerin ince ve hassas cildi, bu kimyasalların seçimi ve formülasyonunda dikkate alınması gereken önemli bir faktördür. Özellikle yüzey aktif maddeler, temizlik özelliklerinin yanı sıra cilt tahrişine yol açabilme potansiyeline sahiptir. Amfoterik yüzey aktif maddeler, özellikle bebek şampuanlarında tercih edilen bir seçenek olup, cilt üzerindeki olası tahrişi azaltma eğilimindedirler. Şampuanlardaki kimyasal bileşenlerin bazıları, örneğin yüzey aktif maddeler, serbest radikal oluşumunu artırabilir. Bu durum, oksidatif stresin ortaya çıkmasına ve dolayısıyla hücresel hasar riskinin artmasına neden olabilir. Zebra balığı gibi model organizmalar üzerinde yapılan araştırmalar, kozmetik ürünlerin güvenliği ve etkilerinin değerlendirilmesinde önemli bir rol oynar. Bu tür çalışmalar, ürünlerin içerdiği kimyasalların uzun vadeli etkilerini anlamak ve bebekler için daha güvenli ürünler geliştirmek için bilimsel temel sağlar. Bu bilgiler, tüketicilerin ve sağlık otoritelerinin bilinçli seçimler yapmalarına yardımcı olabilir. Yapılan çalışmalara rağmen bebek şampuanlarının içerdiği potansiyel zararlı kimyasalların, Danio rerio (Zebra Balığı) embriyoları üzerindeki etkileri hakkında bilgiler oldukça sınırlıdır. Bu nedenle, bu çalışmada, bebek şampuanlarının Zebra Balığı embriyoları üzerindeki toksisitesi araştırılacaktır. Bu çalışmada oksidatif stres parametrelerinin incelenmesi planlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Shampoos are important personal care products, especially for babies and children. Ingredients like surfactants, preservatives, conditioners, and pH stabilizers determine their cleansing ability and effects on the skin. The delicate nature of babies' skin necessitates careful consideration in selecting and formulating these chemicals. Surfactants, in particular, not only provide cleaning properties but also have the potential to cause skin irritation. Amphiphilic surfactants, preferred in baby shampoos, tend to reduce potential irritation on the skin. Certain chemical components in shampoos, such as surfactants, can increase the formation of free radicals. This can lead to oxidative stress and an increased risk of cellular damage. Research on model organisms like zebrafish plays a crucial role in evaluating the safety and effects of cosmetic products. Such studies provide a scientific basis to understand the long-term effects of chemicals in products and to develop safer options for babies. This information helps consumers and health authorities make informed choices. Despite the research conducted, information regarding the effects of potentially harmful chemicals contained in baby shampoos on Danio rerio (zebrafish) embryos is quite limited. Therefore, this study aims to investigate the toxicity of baby shampoos on zebrafish embryos. In this study, it is planned to examine oxidative stress parameters.