Yabancı dil öğretiminde bilgisayar destekli öğrenme yönteminin öğrenci başarısına etkisi
The Effect of computer assisted language learning to learner success
- Tez No: 101517
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYHAN BAYRAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
 - Yıl: 2001
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 79
Özet
II YÜKSEK LİSANS TEZ OZÜ YABANCI DİL ÖĞRETİMİNDE BİLGİSAYAR DESTEKLİ ÖĞRENME YÖNTEMİNİN ÖĞRENCİ BAŞARISINA ETKİSİ Abdullah ÇEVİK Alman Dili Eğitimi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ocak 2001 Danışman: Yrd.Doç.Dr. Ayhan BAYRAK Bu araştırma, yabancı dilde dilbilgisi öğretiminde önceden öğrenilmiş olan dilbilgisi yapılarının pekiştirilmesinde bilgisayar destekli yabancı dil öğretim yönteminin öğrenci başarısına etkisini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırma 1999-2000 öğretim yılının ikinci döneminde Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü Alman Dili Eğitimi Anabilim Dalı Hazırlık A ve Hazırlık B sınırlarındaki 15 öğrenciyle gerçeMeştirilmiştir. Uygulamada araştırmacı tarafından hazırlanan bilgisayar ders yazılımı ve ders kitabından yararlanılmıştır. Uygulamanın yapıldığı dilbilgisi konulan olan edatlar (Prâpositionen) Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgisayar Laboratuarında bilgisayar ders yazılımıyla gerçekleştirilmiştir. Verilerin elde edilmesinde Almanca dilbilgisi konulan içinde yer alan edatlar (Prâpositionen) ilişkin olarak araştırmacının kendisinin hazırladığı ve güvenirliğini saptadığı bir ölçme aracından yararlanılmıştır. Öğrenimi yapılan dilbilgisi konusuna yönelik davranışlan yoklayan bu ölçme aracı deney gruplarına uygulama başlamadan önce öntest olarak, uygulamadan sonra ise sontest olarak verilmiştir. Aynı ölçme aracı sontest uygulamasından 15 gün sonra, öğrenmedeki kalıcılığı sınamak amacıyla deney grubuna bir kez daha uygulanmıştır.m Denencelerin sınanmasında“t”testi kullanılmış ve anlamlılık düzeyi olarak 0.05 alınmıştır. Yapılan çözümlemelerde şu sonuçlara varılmıştır. 1- Bilgisayar destekli öğretim uygulamasının öğrencilerin başarısına katkısı vardır. 2- Bilgisayar destekli öğretimden sonra, öğrencilerin öğrendiklerinin kalıcı olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE EFFECT OF COMPUTER ASSISTED LANGUAGE LEARNING TO LEARNER SUCCESS This study was carried out to put forward the effect of computer assisted language learning over learner's previously learned grammatical structures. The study was conducted at Anadolu University German Department of Education Faculty in the second semester of 1999-2000 academic year with 15 prep- learners of A and B sections. Through the application period the course book and the computer course software, which was prepared by the researcher, were utilized. The prepositions, which are the main concern of the study, were presented by the course software in the computer lab of the Education Faculty at Anadolu University. In obtaining the data related to the propositions which are included in the German Grammar, a testing instrument the reliability of which was determined and written by the researcher was used. The testing instrument which evaluates the behaviours of learners on the grammar matter being taught was applied as a pre-test to experiment group before the teaching and as a post-test after the teaching. The same test material was applied one more time to the experiment group to understand the durability of learning after 15 days. The t-test was used to analyze the data and the 0.05 level of significance was chosen. 1. The Computer Assisted Language Learning has contribution to learners success. 2. It was observed that the knowledge obtained by learners was durable after Computer Assisted Language Learning.