Türkiye'deki A tipi yatırım fonlarının performansının değerlendirilmesi üzerine bir çalışma
An Investigation on performance evaluation of a type mutual funds in Turkey
  1. Tez No: 101516
  2. Yazar: VELİ AKEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURHAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
YÜKSEK LÎSANS TEZ ÖZÜ TÜRKİYE'DEKİ A TİPİ YATIRIM FONLARININ PERFORMANSININ DEĞERLENDİRİLMESİ ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Temmuz 2001 Danışman: Prof. Dr. Nurhan AYDIN Portföyünü aktif bir şekilde yönetmesi için ücret ödeyen bir yatırımcı elde edilen performansın ne olduğu konusunda bilgi edinme hakkı vardır. Portföy performansının değerlendirilmesi, yatırım yönetimini daha etkin kılacak bir denetim ve kontrol mekanizması olarak görülebilir. Portföy performansı ölçümünün altında yatan temel fikir, aktif olarak yönetilen bir portföyün getirileri ile alternatif örnek portföyün getirilen ile karşılaştırmaktır. Profesyonel yöneticiler tarafından yönetilen yatırım fonlarının performansını değerlendirilmesi, portföy yönetiminin son aşamasıdır. Performans ölçümü, üstlenilen risk karşılığında elde edilen getiri ile genellikle pazarı temsil eden endeks veya alternatif yatırım araçlarının risk ve getirilerinin karşılaştırılması ve yorumlanmasından ibarettir. Bu çalışmada, Ekim 1997 - Aralık 2000 döneminde Türkiye'deki mevcut A tipi yatırım fonlarının performansı değerlendirilmiş, Sharpe Oranı, Treynor Endeksi, Jensen Alfası ve Bilgi Oram gibi riske göre düzeltilmiş performans ölçülerine göre en yüksek performansı sağlayan fonlar tespit edilmiş ve sıralanmıştır. Bir yatırım aracının risk düzeyinin ne olduğunun bilinmesi, getirişinin bilinmesinden çok daha önemlidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT An investor who has been paying someone to actively manage his or her portfolio has every right to insist on knowing what sort of performance was obtained. Portfolio performance evaluation can be viewed as a feedback and control mechanism that can make the investment management process more effective. The essential idea behind portfolio performance evaluation is to compare an actively managed portfolio's returns against the returns of an alternative benchmark portfolio. The performance evaluation of mutual funds managed by the professional managers is the last stage of the portfolio management. Performance evaluation is the comparison and the interpretation of the income obtained against the risk which has been undertaken in the portfolio, and the risk and income of the different investments instruments or the index defining the market generally best. In this study, performance of existing A Type Mutual Funds in October, 1997 - December, 2000 period in Turkey has been evaluated and the mutual fund the highest performance according to the risk-adjusted measures of performance- Sharpe Ratio, Treynor Index, Jensen's Alpha and Treynor and Black Appraisal Ratio- has been determined. It is stressed that knowing the level of risk is more important than doing the return of an investment instrument. Ill