Yabancı dilde dil bilgisi öğrenmede bilgisayar destekli öğrenme yönteminin öğrenci başarısına etkisi
- Tez No: 36248
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞEFİK YAŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Bu araştırma yabancı dilde dilbilgisi öğreniminde önceden öğrenilmiş olan dilbilgisi yapılarının pekişirilmesi sözkonusu olduğunda, bilgisayar destekli öğrenim yönteminin geleneksel öğrenim yöntemine göre öğrencinin dilbilgisi başarısına etkisini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırma 1993-1994 öğretim yılı ikinci yarıyılında Eskişehir Özel Çağdaş Lisesi ortaokul birinci sınıf öğrencileri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Deneysel olarak alanda gerçekleştirilen bu araştırmanın denekleri, Anadolu Lisesi giriş puanları, hazırlık sınıfı İngilizce ders geçme notları, doğum tarihleri ve cinsiyetleri gözönüne alınarak denkleştirilmiştir. Denkleştirme işlemleri sonrasında deney grubunda 19, kontrol grubunda 19 denek olmak üzere 38 öğrenci örneklemi oluşturmuştur. Uygulamada bilgisayar yazılımı, ders kitabı, öğretmen ve bilgisayar uzmanı olmak üzere dört kaynaktan yararlanılmıştır. Uygulamanın yapıldığı dilbilgisi yapısı olan edilgen çatının öğrenilmesi deney grubunda bilgisayar yazılımıyla, kontrol grubunda ise öğretmen yönetiminde geleneksel yöntemle gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında öğrenci kayıt dosyalan, bilgisayar ders yazılımı ve dilbilgisi konusuna ilişkin araştırmacının kendisinin hazırlayıp geçerliğini ve güvenirliğini saptadığı bir ölçme aracından yararlanılmıştır. Öğrenimi yapılan dil bilgisi konusuna yönelik davranışları yoklayan bu ölçme aracı deney ve kontrol gruplarına uygulamaya başlamadan önce öntest olarak, uygulamadan sonra ise vsontest olarak verilmiştir. Aynı ölçme aracı, sontest uygulamasından 15 gün sonra, öğrenmedeki kalıcılığı sınamak amacıyla gruplara bir kez daha verilmiştir. Araştırmanın denencelerinde deney grubuyla kontrol grubunun başarıları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğu; bilgisayar destekli yabancı dil öğrenim yönteminin, geleneksel yönteme kıyasla daha kalıcı olduğu öne sürülmüşün Denencelerin sınanmasında“t”testi kullanılmış ve anlamlılık düzeyi olarak 0.05 alınmıştır. Yapılan çözümlemeler sonucunda şu sonuçlara varılmıştır. 1. Deney ve kontrol gruplarındaki öğrencilerin başarısı arasında anlamlı bir farklılık yoktur. 2. Bilgisayar destekli yabancı dil öğrenimi yöntemiyle geleneksel öğrenim yöntemi arasında kalıcılık açısından anlamlı bir farklılık yoktur. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was carried out to show whether there is a difference between the Computer Assisted Language Learning (CALL) and the traditional method as far as grammar revision was considered. The subjects involved in this study were Eskişehir Çağdaş Private High School sixth grade students during the educational year of 1993-1994. The subjects of this experimental study were matched according to; their Anadolu High School entrance exam scores, their final English grades in Prep class their date of birth and their sexes. After the random assignment, there were 19 students in control and experimental groups each, thus adding to 38 subjects as the sample. In order to collect the related data, school records, a CALL software, and a test related to the grammar point which was revised, were made use of. The test was given to both groups as a pre-test, and post-test, before and after the experiment respectively. The same test was administered to both groups as a permenance test, 15 days after the post-test administration,“t”test was used to analyze the data and the level of significance chosen was 0.05. The results of the“t”test showed that the difference between the two methods were insignificant. Thus, the folloowing conclusions were reached at; vn1. The experimental group studying via CALL had made no significant progress compared to that of control group studying via traditional method. 2. With regard to permanency, neither CALL nor the traditional method proved to be significantly dominant to one other. The results of the study implies that CALL can be used as an effective tool but not as ends, thus protecting the teacher's main role as well as highlighting the technology in a language class.