Türk spor federasyonlarında regülasyon çabalarının değerlendirilmesi
Evaluation of regulation efforts in Turkish sports federations
  1. Tez No: 1015192
  2. Yazar: MEHMET BAYANSALDUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABRİ CAN METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Topkapı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
Özet
Türk spor federasyonlarının regülasyon evrimini inceleyen bu araştırma, nitel araştırma paradigmasına dayalı tanımlayıcı bir tarama modeli benimsemiştir. Çalışmanın temel amacı, Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı (TİCİ) döneminden günümüze uygulanan regülasyon çabalarını sistematik olarak değerlendirmek, bu çabaların federasyonların etkinliği ve özerkliği üzerindeki etkisini analiz etmek ve gelişmiş ülke modelleri (İngiltere, Almanya, Fransa, ABD, Avustralya) ile karşılaştırmalı bir analiz yaparak daha sürdürülebilir bir yönetişim modeli için prensipler ortaya koymaktır. Araştırmanın evrenini Türkiye'deki 64 spor federasyonu oluşturmaktadır. Araştırmada tam sayım yöntemi uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak doküman incelemesi kullanılmış; birincil ve ikincil kaynaklar içerik analizi ile kodlanmış, tematik ve karşılaştırmalı analize tabi tutulmuştur. Araştırma bulguları, Türk modelinin komuta-kontrol ağırlıklı bir yapıdan üst-düzenleme ve öz-düzenlemeye doğru bir evrim sürecinde olduğunu, ancak bu geçişin henüz tamamlanmadığını göstermiştir. 7405 Sayılı Kanun gibi düzenlemelerle hukuki özerklik hedeflenmesine rağmen, merkezi denetim mekanizmaları ve idari vesayet uygulamalarının fiili özerkliği kısıtladığı tespit edilmiştir. Karşılaştırmalı analiz, Türkiye' nin, İngiltere ve Avustralya'daki olgun üst-düzenleyici modeller veya Almanya ve ABD'deki güçlü özerk yapılar karşısında bir“geçiş modeli”içinde olduğunu ortaya koymuştur. Sonuç olarak, Türk spor federasyonlarındaki regülasyonun etkinliğinin artırılması, yalnızca yasal değişikliklerle değil, aynı zamanda yönetişim kültürünün dönüşümü, sivil toplum kapasitesinin güçlendirilmesi ve finansal sürdürülebilirliğin sağlanması yoluyla mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
This research, which examines the regulatory evolution of Turkish sports federations, adopted a descriptive survey model based on the qualitative research paradigm. The main purpose of the study is to systematically evaluate the regulatory efforts applied from the Turkish Sports Associations Alliance (TSAA) period to the present, to analyze their impact on the efficiency and autonomy of the federations, and to establish principles for a more sustainable governance model by conducting a comparative analysis with developed country models (UK, Germany, France, USA, Australia). The population of the research consists of 64 sports federations in Turkey, and the census method was applied. Document review was used as the data collection tool; primary and secondary sources were coded using content analysis and subjected to thematic and comparative analysis. The research findings showed that the Turkish model is in a process of evolution from a command-and-control-heavy structure towards meta-regulation and self-regulation, but this transition is not yet complete. Although legal autonomy was targeted through regulations such as Law No. 7405, it was determined that central audit mechanisms and practices of administrative trusteeship restrict de facto autonomy. Comparative analysis revealed that Turkey is in a“transition model”compared to the mature meta-regulatory models in the UK and Australia or the strong autonomous structures in Germany and the USA. In conclusion, increasing the effectiveness of regulation in Turkish sports federations will be possible not only through legal changes but also through the transformation of the governance culture, strengthening civil society capacity, and ensuring financial sustainability.