Evli kadınlarda obezitenin üreme özerkliği, cinsel memnuniyet düzeyleri ve evlilik doyumuna etkisi
The effects of obesity on reproductive autonomy, sexual satisfaction levels, and marital satisfaction among married women
- Tez No: 1015208
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÇATALOLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada evli kadınlarda obezitenin üreme özerkliği, cinsel memnuniyet düzeyleri ve evlilik doyumu üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Kesitsel ve karşılaştırmalı tipte olan araştırma, 30 Eylül 2025-30 Nisan 2026 tarihleri arasında Bitlis Devlet Hastanesi'ne başvuran 321 evli kadın ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu, Üreme Özerkliği Ölçeği (ÜÖÖ), Kadınlar İçin Cinsel Memnuniyet Ölçeği (KCMÖ) ve Evlilik Yaşamı Ölçeği (EYÖ) kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Verilerin analizi IBM SPSS 22.0 programında gerçekleştirilmiştir. Verilerin normal dağılıma uygunluğu çarpıklık-basıklık testi kullanılarak değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizlerde tanımlayıcı istatistikler, Bağımsız Gruplarda t testi, Mann-Whitney U testi, Ki-kare analizi, Pearson korelasyon analizi, Kendall's Tau-b korelasyon analizi ve basit doğrusal regresyon analizinden yararlanılmıştır. Araştırmada kadınların %47,7'sinin obez (n=153), %52,3'ünün ise obez olmayan (n=168) grupta yer aldığı belirlenmiştir. Obez kadınların üreme özerkliği, cinsel memnuniyet ve evlilik doyumu puanlarının obez olmayan kadınlara göre anlamlı düzeyde daha düşük olduğu saptanmıştır (p<0,01). Ayrıca üreme özerkliği ile cinsel memnuniyet, üreme özerkliği ile evlilik doyumu ve cinsel memnuniyet ile evlilik doyumu arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler bulunduğu belirlenmiştir (p<0,01). Korelasyon analizlerinde değişkenler arasındaki ilişkinin yönü ve gücü, dağılım özelliklerine göre Pearson ve Kendall's Tau-b korelasyon katsayıları kullanılarak değerlendirilmiştir. Basit doğrusal regresyon analizi sonucunda ise obezitenin üreme özerkliği, cinsel memnuniyet ve evlilik doyumunun anlamlı bir yordayıcısı olduğu belirlenmiştir. Obezitenin en güçlü yordayıcı etkisinin cinsel memnuniyet üzerinde olduğu, bunu sırasıyla evlilik doyumu ve üreme özerkliğinin izlediği saptanmıştır. Sonuç olarak araştırmada obezitenin evli kadınlarda üreme özerkliği, cinsel memnuniyet ve evlilik doyumu üzerinde olumsuz etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Ayrıca üreme özerkliği, cinsel memnuniyet ve evlilik doyumu arasında pozitif yönlü ilişkiler bulunduğu, obezitenin ise bu üç değişkenin anlamlı bir yordayıcısı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma bulguları, kadın sağlığının değerlendirilmesinde yalnızca fiziksel sağlık göstergelerinin değil, üreme özerkliği, cinsel sağlık ve evlilik yaşamı gibi psikososyal boyutların da bütüncül bir yaklaşımla ele alınmasının önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of obesity on reproductive autonomy, levels of sexual satisfaction, and marital satisfaction among married women. This cross-sectional and comparative study was conducted with 321 married women who visited Bitlis State Hospital between September 30, 2025, and April 30, 2026. Research data were collected through face to-face interviews using the Personal Information Form, the Reproductive Autonomy Scale (RAS), the Sexual Satisfaction Scale for Women (SSSW), and the Marital Life Scale (MLS), all developed by the researcher. Data analysis was performed using IBM SPSS 22.0. The normality of the data was assessed using a skewness-kurtosis test. Statistical analyses included descriptive statistics, the t-test for independent groups, the Mann-Whitney U test, chi-square analysis, Pearson correlation analysis, Kendall's Tau-b correlation analysis, and simple linear regression analysis. The study found that 47.7% of the women were obese (n=153), while 52.3% were non-obese (n=168). It was determined that obese women had significantly lower scores for reproductive autonomy, sexual satisfaction, and marital satisfaction compared to non-obese women (p<0.01). Furthermore, significant positive correlations were found between reproductive autonomy and sexual satisfaction, between reproductive autonomy and marital satisfaction, and between sexual satisfaction and marital satisfaction (p<0.01). In the correlation analyses, the direction and strength of the relationship between variables were assessed using Pearson and Kendall's Tau-b correlation coefficients, depending on the distribution characteristics. The results of the simple linear regression analysis indicated that obesity is a significant predictor of reproductive autonomy, sexual satisfaction, and marital satisfaction. It was found that obesity had the strongest predictive effect on sexual satisfaction, followed by marital satisfaction and reproductive autonomy, respectively. In conclusion, the study found that obesity has a negative effect on reproductive autonomy, sexual satisfaction, and marital satisfaction among married women. Furthermore, it was concluded that there are positive correlations among reproductive autonomy, sexual satisfaction, and marital satisfaction, and that obesity is a significant predictor of these three variables. The study's findings highlight the importance of adopting a holistic approach that considers not only physical health indicators but also psychosocial dimensions—such as reproductive autonomy, sexual health, and marital life—when assessing women's health.