Burkina Faso'da sağlık sigortası reformları: Operasyonel zorluklar
Health insurance reforms in Burkina Faso: Operational challenges
  1. Tez No: 1015209
  2. Yazar: NEMATOU KAGAMBEGA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH HALUK ÖZSARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Burkina Faso'da Evrensel Sağlık Sigortası Reformu'nun (Régime d'Assurance Maladie Universelle – RAMU) uygulanma sürecini, karşılaşılan operasyonel zorluklar ve sağlık sisteminin mevcut yapının sınırları çerçevesinde incelemektedir. Evrensel Sağlık Kapsamı (ESK)( Univeral Health Coverage -UHC), bireylerin ihtiyaç duydukları sağlık hizmetlerine mali güçlük yaşamadan erişimini hedefleyen küresel bir politika önceliği olmakla birlikte, kırılgan sağlık sistemlerine sahip düşük gelirli ülkelerde bu hedefin hayata geçirilmesi önemli güçlükler barındırmaktadır. Burkina Faso, yüksek yoksulluk oranları, yaygın cepten sağlık harcamaları ve sınırlı sigorta kapsamı nedeniyle ESK açısından dezavantajlı ülkeler arasında yer almaktadır. Çalışmada, ülkenin sağlık finansmanı politikalarının tarihsel gelişimi incelenmiş; bağımsızlık sonrası ücretsiz sağlık hizmetleri dönemi, Yapısal Uyum Programları kapsamında uygulanan kullanıcı katkı payları, hedefe yönelik ücretsiz bakım politikaları ve nihayetinde evrensel sigorta modeline geçiş süreci analiz edilmiştir. Bu tarihsel arka plan, RAMU'nun yalnızca teknik bir finansman aracı değil, geçmiş politikaların yarattığı eşitsizliklere ve devamlılık sorunlarına verilen stratejik bir yanıt olduğunu göstermektedir. 2015 yılında yasal zemini oluşturulan RAMU, tüm nüfusu kapsayan zorunlu ve dayanışma temelli bir sistem olarak tasarlanmıştır. Ancak tez bulguları, uygulama aşamasında finansman yapısının dar bir formel sektör tabanına dayanması, kurumsal ve idari kapasite yetersizlikleri ile hizmet sunumundaki sorunların reformun başarısını engel teşkil ettiğini göstermektedir. Sonuç olarak RAMU'nun başarısı, kapsayıcı ve sürdürülebilir bir finansman modeli ile sağlık sistemini güçlendiren bütüncül politika yaklaşımlarına bağlıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the implementation process of the Universal Health Insurance Reform (Régime d'Assurance Maladie Universelle – RAMU) in Burkina Faso, with a particular focus on operational challenges and structural constraints within the health system. While Universal Health Coverage (UHC) is a global policy priority aimed at ensuring access to essential health services without financial hardship, its realization remains especially challenging in low-income countries with fragile health systems. Burkina Faso represents a critical case, characterized by high poverty levels, widespread out-of-pocket health expenditures, and limited insurance coverage. The study analyzes the historical evolution of health financing policies in Burkina Faso, including the post-independence period of free healthcare, the introduction of user fees under Structural Adjustment Programs, targeted free care initiatives, and the subsequent transition toward a universal insurance model. This historical perspective highlights that RAMU is not merely a technical financing instrument, but a strategic response to long-standing issues of inequity and financial unsustainability. Although RAMU was legally established in 2015 as a mandatory and solidarity-based scheme covering the entire population, the findings reveal significant implementation barriers. These include heavy reliance on the formal sector for financing, difficulties in effectively integrating the large informal sector, fragmented risk pools, institutional coordination failures, and limited administrative capacity. Furthermore, persistent weaknesses in health service delivery—such as uneven geographical distribution of facilities, shortages of human resources, and infrastructure constraints—threaten to undermine effective access even if insurance coverage expands. The thesis concludes that the success of RAMU depends not only on insurance design, but also on the strengthening of health system capacity, sustainable and inclusive financing mechanisms, and governance arrangements that foster public trust and social participation.