Tokat ili Niksar ilçesinde bağcılık ürünü tercihlerini şekillendiren ekonomik ve kültürel faktörler
Economic and cultural factors shaping the preferences of viticulture products in Niksar district of Tokat province
- Tez No: 1015207
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Topkapı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
Özet
Bağcılık Türkiye coğrafyasında tarım alanları arasında yoğunluğun olduğu bir üretim şeklidir. Bölgeler bazında bakıldığında Türkiye coğrafyasında her bölge için iklim ve toprak koşullarına ve üretim hacmine göre bağcılık yapılmaktadır. Karadeniz Bölgesi içinde Tokat ili bağcılık konusunda toprak ve iklimi ile elverişli bir bölge olma özelliği taşımaktadır. Bu araştırma, Tokat ili Niksar ilçesinde bağcılık faaliyetlerinin ekonomik ve kültürel yönlerini inceleyerek, üreticilerin ürün tercihlerinde etkili olan temel faktörleri ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmada bağcılığın bölgesel ölçekte geçirdiği dönüşüm, üretimden tüketime uzanan zincir içinde ekonomik koşullar, geleneksel üretim biçimleri ve kültürel alışkanlıklar çerçevesinde değerlendirilmiştir. Araştırmanın verileri, 53 katılımcı ile gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmelere dayanmaktadır. Görüşme verileri nitel analiz yöntemiyle tematik olarak sınıflandırılmış; demografik bulgular, ekonomik faktörler, kültürel faktörler , üretim ve teknoloji, dini görüş ve şarap üretimi ve geleceğe yönelik beklentiler şeklinde altı temadan oluşmaktadır. Temalar oluşturulurken görüşme formunda yer alan soruların en çok verilen cevaplara dikkat edildiği ve görüşlere göre belirlenip araştırması tarafından kodlanarak bulgular ortaya çıkarılmıştır. Katılımcıların ifadeleri, artan girdi maliyetlerinin kârlılığı azalttığını, pazarlama kanallarının sınırlı olduğunu ve özellikle kadın üreticilerin sosyal medya gibi yeni platformları satış için kullanmaya başladıklarını göstermektedir. Genç neslin bağcılık faaliyetlerini öğrenmekte olduğu ve zamanla yeni sistemlerle bağcılığı devam ettirmeleri konusu vurgulanmaktadır. Çok yıllık bağ alaanlarına sahip olan üreticilerin bağı bir miras olarak gördüğü ve üretime devam edilmesi gerektiği net bir ifade ile ortaya konmaktadır. Bununla birlikte, bağcılık faaliyetleri sadece ekonomik bir uğraş değil, kuşaktan kuşağa aktarılan bir aile geleneği ve toplumsal dayanışma aracı olarak da görülmektedir. Elde edilen bulgular, Niksar'daki bağcılığın ekonomik sürdürülebilirliği kadar kültürel devamlılığının da önemli olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Viticulture is one of the prominent agricultural production activities across Turkey. Considering regional differences, viticultural practices are carried out in all parts of the country depending on climatic conditions, soil characteristics, and production capacity. Within the Black Sea Region, Tokat Province stands out as a particularly favorable area for grape cultivation due to its suitable climate and soil structure. This study aims to examine the economic and cultural dimensions of viticulture in Niksar District of Tokat Province and to identify the main factors influencing producers' product preferences. The research evaluates the regional transformation of viticulture within the framework of economic conditions along the production-to-consumption chain, traditional production methods, and cultural practices. The data of the study are based on semi-structured interviews conducted with 53 participants. The interview data were analyzed using qualitative thematic analysis and categorized into four main themes: economic factors, cultural practices, modernization tendencies, and intergenerational differences. Participants' statements indicate that rising input costs have reduced profitability, marketing channels are limited, and especially female producers have begun to use new platforms such as social media for sales purposes. However, viticulture is perceived not only as an economic activity but also as a family tradition transmitted from generation to generation and as an instrument of social solidarity. The findings reveal that the sustainability of viticulture in Niksar is significant not only economically but also in terms of cultural continuity.