Türkiye'de serbest bölgeler, performansları ve serbest bölge uygulanabilirliği açısından Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi
Free trade zones in Turkey, Their performance, and applicability at Eskişehir organised industrial area
- Tez No: 101525
- Danışmanlar: Y.DOÇ. MUHARREM AFŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ TÜRKİYE'DE SERBEST BÖLGELER, PERFORMANSLARI VE SERBEST BÖLGE UYGULANABİLİRLİĞİ AÇISINDAN ESKİŞEHİR ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ Cüneyt Naci ÇAKMAKLISOY İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül-2001 Danışman: YrcLDoç. Dr.Muharrem AFŞAR Uluslararası ticaretin giderek yaygınlaştığı günümüzde yurt içi ve yurt dışı rekabetin bir sonucu olarak piyasalarda yeni ticari olguların meydana gelmesi söz konusu olmuştur. Bu bağlamda bir çok gelişme yolunda olan ve gelişmiş ülkelerde“serbest bölge”olarak nitelendirilen alanlar kurulmaya başlanmıştır. Ülkemizde de uygulamaların giderek yaygınlaştığı bu konu tezimizde üç bölüm altında incelemeye alınmıştır. Tezin birinci bölümünde serbest bölge konusu teorik olarak ele alınmış, ikinci bölümde ise ülkemizdeki serbest bölge uygulamalarına değinilerek serbest bölgelerin performansları hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise serbest bölgenin uygulanabilirliği yönünden Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Because of the internal and external competitions in these days, in which international trade is expanding rapidly, new trading systems have taken place in the markets. Related to this subject, the marketing areas, called free zones, have been established in developing and developed countries. This subject, which is becoming wide spread in our country, has been stutied in three chapters this thesis. First of all the subject of free-zones has been studied theoretically, later free-zone performance has been explained by looking at free-zone applications in our country, at the end, Eskişehir Organized Industrial area has been observed in applicability of free- zone.