Türkiye'de finansal gelişme ve ekonomik büyüme arasındaki nedensellik ilişkilerinin analizi
The Analysis of causality relation ships between financial development and economic growth in Turkey
  1. Tez No: 101524
  2. Yazar: ETEM HAKAN ERGEÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN İSLATİNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU Türkiye'de Finansal Gelişme ile Ekonomik Büyüme Arasındaki Nedensellik İlişkilerinin Analizi Etem Hakan ERGEÇ İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2001 Danışman: Yrd.Doç.Dr. Hasan İSLATİNCE Finansal sistemin gelişimi ile ekonomik gelişme arsındaki ilişki birçok ampirik çalışmada kanıtlanmış, ancak bu ilişkinin nedensellik yönü hakkında kesin bir yargıya varılamamıştır. Bu çalışma da Türkiye'de söz konusu ilişkinin bu ilişkinin nedensellik yönü tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla çalışmada, ilk bölümde finansal sistemin gelişimi ve bu gelişimin takibinde kullanılan göstergeler sıralanmış, nedensellik ilişkisinin yönü üzerine teorik tartışmalara değinilmiştir. Daha sonraki bölümde Türkiye'de finansal gelişme incelenmiş, gelişme sürecinde aksaklıklara değinilmiştir. Son bölümde ise alternatif finansal gelişme göstergeleri kullanılarak ekonomik gelişme ile finansal gelişme arasındaki nedensellik ilişkisi test edilmiştir. Yapılan testler sonucu, bazı göstergeler ile ekonomik gelişme arasında nedensellik yönü, kısa gecikme dönemlerinde ekonomik gelişmeden finansal gelişmeye doğru tespit edilmiş fakat uzun dönemli gecikmelerde ise hemen hemen birçok gösterge için nedenselliğin yönü finansal gelişmeden ekonomik gelişmeye doğru belirlenmiştir. Bu testler doğrultusunda Türkiye'de finansal gelişmenin ekonomik gelişmenin nedeni olduğunu söylemek mümkündür. Ayrıca, özel sektöre verilen kredilerin GSYİH'ya oranı ile yapılan nedensellik testlerinin anlam düzeyleri diğer alternatif göstergeler ile yapılan testler göre daha yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Although, the relationship between the development of financial system and economic development has been proved by numerous empirical studies, there has not been a certain judgement on the direction of causality. This study tries to determine the direction of causality for this relationship. In the first chapter, development of finacial system and indicators tracking this development were analyzed and theoretical debates on the direction of causality relationship were touched upon. In the next chapter, the financial development in Turkey and shortcomings in this process were analyzed. In the last chapter, the causality relationship between economic development and financial development was tested by employing alternative financial develepment indicators. The tests showed that, the direction of causality between some indicators and economic development, in the short delay periods, was from economic development toward the financial development; but in the long delay periods for almost all indicators, the direction of causality was from financial development toward economic development. It can be said, under the lights of these tests that the financial development is the cause of economic development in Turkey. Additionally, the causality tests done by employing the rates of credits given to private sector to the GDP had higher probability values than the tests done by employing other alternative indicators.