Dış ticaret ve serbest bölgeler: Bursa uygulaması
Foreign trade and free zones: Bursa application
- Tez No: 506638
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
20. yüzyılda, serbest bölge uygulamaları dünyada ve Türkiye'de sıklıkla karşılaşılan bir kavram haline gelmiş olup uluslararası ticaretin gelişmesinde ve küresel ekonomik bütünleşmede önemli bir araç olmuştur. Gelişmekte olan ülkeler ticaret hacimlerini arttırmak adına çeşitli politikalar ve enstrümanlar kullanmaktadır. Bu bağlamda Serbest Bölgeler birçok ülkenin dış ticareti destekleyici uygulamalarından biri olmuştur. Çeşitli amaçlar doğrultusunda farklı türlerde kurulan serbest bölgelerin hem ulusal hemde uluslararası düzeyde ekonomik etkileri görülmektedir. Çalışmada seçili ülkelerden İngiltere, Almanya, Fransa gibi gelişmiş ekonomilerdeki serbest bölge uygulamaları olduğu kadar Mısır, İran, Şili gibi gelişmekte olan ülke ekonomilerindeki serbest bölge uygulamalarıda dikkate alınmıştır. Bahsedilen amaçlar doğrultusunda Dış Ticaret ve Serbest Bölgeler: Bursa Uygulaması isimli çalışmanın ilk bölümünde dış ticaretteki genel uygulamalar, teslim şekilleri ve kullanılan belgeler anlatılmakta, ikinci bölümde ise dünyada ve Türkiye'de serbest bölge uygulamalarına değinilmektedir. Son bölümde ise Türkiye'deki serbest bölgelerin ve özel olarak Bursa Serbest Bölgesinin ekonomik performansları incelenmiş ve istatistiksel veriler tablo ve grafikler eşliğinde kullanılarak ekonomik performansları analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda serbest bölgelerin arasında ekonomik etkinlik açısından farklılıklar bulunduğu görülmüş ancak ihtisas konusunu belirlemiş bölgelerin ise daha aktif ve gelecek vaat ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the 20th century, Free zone processes has become a concept that is frequently encountered both in the world and Turkey and has become an important tool in the development of international trade and in the global economic integration. The countries which are on the progress use various policies and instruments to increase trade volume. In this context, free zones have become one of the supportive practices of many countries in the area of foreign trade. Founded variety of purposes in different types of free zones in both national and international level is seen economic impacts. In the study, free zone applications in developed economies such as Britain, Germany and France have been taken into consideration as far as developing aconomies such as Egypt, Iran, Chile. Foreign trade and free zones in accordance with the mentioned purposes: the first party of the Bursa application is working in general practice in foreign trade; in the second part, the free zone process are mentioned in Turkey and in the world. In the last chapter, according to selected criteria it is aimed to study the experience of Turkey's free zones and special process in Bursa Free Zone. In the last chapter examined the economic performance of all Free zones in Turkey and specifically Bursa Free Zone in Turkey's economic performance and statistical data were analyzed using the accompanying tables and graphs. As a result of the analyzes made, it was found that there are differences in economic efficiency among the free zones, but it is determined that the areas with specialization are more active and promising