Akıllı sıvı dağıtım ve kontrol sistemine sahip içecek buzdolabı tasarımı ve uygulaması
The design and implementation of a beverage refrigerator with an intelligent liquid dispensing and control system
  1. Tez No: 1015261
  2. Yazar: YİĞİT ALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ MAMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, geleneksel bir soğutucu kabine entegre edilen ve kullanıcı taleplerine göre otomatik içecek servisi ile kokteyl hazırlama işlemleri gerçekleştirebilen, Nesnelerin İnterneti (IoT) tabanlı akıllı bir sıvı dağıtım ve takip sistemi tasarlanmış ve prototiplenmiştir. Sistem, geleneksel buzdolabı altyapısını modern gömülü sistem teknolojileriyle birleştirerek ev otomasyonu ve ticari hizmet sektörleri için ölçeklenebilir, yenilikçi bir çözüm sunmayı amaçlamaktadır. Geliştirilen donanım mimarisinin merkezinde, sensör verilerinin okunması, pompa motorlarının mililitre hassasiyetinde kontrolü ve termal kararlılığın sağlanması gibi gerçek zamanlı görevleri üstlenen STM32 mikrodenetleyicisi yer almaktadır. Sıvı haznelerine entegre edilen XKC-Y25 temassız kapasitif sıvı seviye sensörleri, gıda güvenliğini koruyarak içecek stok durumunu yüksek hassasiyetle takip etmektedir. Elde edilen telemetri verileri, cihaz üzerindeki Nextion HMI TFT dokunmatik ekran üzerinden lokal olarak görselleştirilmekte ve eş zamanlı olarak geliştirilen çapraz platform destekli Flutter tabanlı mobil uygulama aracılığıyla da uzaktan izlenebilmektedir. Sistem ile mobil arayüz arasındaki asenkron haberleşme, ESP32 Wi-Fi modülü ve MQTT protokolü kullanılarak milisaniyeler mertebesinde düşük gecikmeyle sağlanmaktadır. Kullanıcılar hem lokal TFT ekran üzerinden hem de mobil uygulama aracılığıyla istedikleri içeceği veya kendi oluşturdukları özel karışımları hassas mililitre cinsinden talep edebilmekte ve sistemin iç sıcaklık durumunu anlık olarak izleyebilmektedir. Geliştirilen bu sistem, yalnızca porsiyonlama süreçlerini otomatize edip kullanıcıya hız kazandırmakla kalmayıp kapalı çevrim sıcaklık kontrolü ile içeceklerin ideal şartlarda muhafaza edilmesini, israfın önlenmesini ve stok takibinin dijitalleştirilmesini sağlamaktadır. Bu yönüyle çalışma, insan kaynağı ihtiyacını azaltarak operasyonel verimliliği artıran, kullanıcı ergonomisini önceleyen ve çağdaş gıda otomasyonu standartlarına uyum sağlayan bütünleşik bir IoT uygulaması niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the design and prototype of an Internet of Things (IoT) based smart liquid dispensing and monitoring system integrated into a traditional refrigerator cabinet, capable of performing automatic beverage service and cocktail preparation based on user requests. The system aims to provide a scalable, innovative solution for home automation and commercial service sectors by combining traditional refrigerator infrastructure with modern embedded systems technologies. At the heart of the developed hardware architecture is an STM32 microcontroller that handles real time tasks such as reading sensor data, controlling pump motors with milliliter precision, and ensuring thermal stability. XKC-Y25 non-contact capacitive liquid level sensors integrated into the liquid reservoirs monitor beverage stock status with high accuracy, protecting food safety. The obtained telemetry data is visualized locally via the Nextion HMI TFT touchscreen on the device and can also be monitored remotely simultaneously through a cross-platform supported Flutter-based mobile application. Asynchronous communication between the system and the mobile interface is achieved with low latency in the order of milliseconds using an ESP32 Wi-Fi module and MQTT protocol. Users can request their desired beverages or custom blends in precise milliliters via both the local TFT screen and the mobile application, and monitor the system's internal temperature in real-time. This developed system not only automates portioning processes and speeds up the user experience, but also ensures the ideal storage conditions for beverages through closed-loop temperature control, prevents waste, and digitizes inventory tracking. In this respect, the study is an integrated IoT application that reduces the need for human resources, increases operational efficiency, prioritizes user ergonomics, and complies with contemporary food automation standards.