Nanomalzeme katkılı nanoselüloz eldesi ve karakterizasyonu
Production and characterization of nanomaterial-incorporated nanocellulose
- Tez No: 1015260
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN ZOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda nanoteknoloji ve biyoteknolojideki hızlı gelişmeler, sürdürülebilir ve işlevsel biyomalzemelerin tasarımını mümkün kılmıştır. Bu kapsamda, bakteriyel nanoselüloz (BNS); yük-sek saflık, mekanik dayanım ve biyouyumluluk özellikleriyle öne çıkan, çevre dostu bir nanobiyo-malzeme olarak dikkat çekmektedir. Yüksek yüzey alanına sahip yapısı sayesinde farklı nanomal-zemelerle kolayca modifiye edilebilmesi, onu sensör teknolojileri, biyomedikal uygulamalar, ilaç taşıma sistemleri ve enerji depolama gibi birçok alanda potansiyel bir aday hâline getirmiştir. Özel-likle nanomalzeme katkısı ile zenginleştirilmişBNC kompozitleri, elektriksel, optik ve termal özel-liklerinde iyileşmeler göstererek ileri teknoloji uygulamalarında değerlendirilebilmektedir.Bu tez çalışmasında, kombucha bakterisi kullanılarak bakteriyel nanoselüloz elde edilmiş ve farklı türde nanomalzemeler ile kompozit yapılar oluşturulmuştur. Kullanılan nanomalzemeler arasında gümüş nanopartikül, altın nanopartikül, MXene ve grafen oksit yer almaktadır. Çalışma boyuncaBNC mik-tarı sabit tutulmuş, her bir nanomalzeme için farklı oranlar uygulanarak kompozitler sentezlenmiş-tir. Nanomalzeme oranındaki değişimlere bağlı olarak kompozit yapılarında gözle görülür renk de-ğişimleri gözlemlenmiş ve bu durum nanomalzemenin yapıya etkisini açıkça ortaya koymuştur.Elde edilen nanokompozitler; FTIR (Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi), SEM (Taramalı Elektron Mikroskobu), STEM (Taramalı Geçirimli Elektron Mikroskobu), UV-Vis spektroskopisi, TGA (Termogravimetrik Analiz) , CV (Döngüsel Voltametri) ve EIS ( Eektrokimyasal Empedans Spektroskopisi) gibi çeşitli karakterizasyon teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Bu analizler sayesinde nanomalzeme katkısının yapısal, morfolojik, optik, termal ve elektrokimyasal özellikler üzerindeki etkileri kapsamlı bir şekilde değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın nihai amacı, geliştirilen nanomalzeme katkılıBNC kompozitlerinin, özellikle sensör, enerji, çevre ve biyomedikal gibi farklı sektörlerde uygulamaya yönelik bilimsel bir temel oluşturmasını sağlamaktır. Elde edilen bulgular, bu kompozit yapıların çok yönlü kullanım potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, rapid advancements in nanotechnology and biotechnology have enabled the design of sustainable and functional biomaterials. In this context, bacterial nanocellulose (BNC) has emerged as an eco-friendly nanobiomaterial that stands out due to its high purity, mechanical strength, and biocompatibility. Its high surface area allows for easy modification with various na-nomaterials, making it a promising candidate for applications in sensor technologies, biomedical fields, drug delivery systems, and energy storage. Particularly, BNC composites enriched with na-nomaterials exhibit enhanced electrical, optical, and thermal properties, making them suitable for advanced technological applications.In this thesis study, bacterial nanocellulose was produced using kombucha bacteria, and composite structures were created with different types of nanomate-rials. The nanomaterials used include silver nanoparticles, gold nanoparticles, MXene and graphene oxide. Throughout the study, the amount of BNC was kept constant while varying the ratios of each nanomaterial to synthesize the composites. Visible color changes were observed in the composites depending on the concentration of the nanomaterials, clearly demonstrating their influence on the structure.The resulting nanocomposites were analyzed using various characterization techniques such as FTIR (Fourier Transform Infrared Spectroscopy), SEM (Scanning Electron Microscopy), STEM (scanning Transmission Electron Microscopy), UV-Vis Spectroscopy, TGA (Thermogravi-metric Analysis), CV (Cyclic Voltammetry) and EIS ( Electrochemical Impedance Spectros-copy).These analyses enabled a comprehensive evaluation of the effects of nanomaterial incorpora-tion on the structural, morphological, optical, thermal, and electrochemical properties of the samp-les.The ultimate aim of this study is to establish a scientific basis for the potential application of the developed nanomaterial-reinforced BNC composites in diverse sectors, particularly in sensors, energy, environmental, and biomedical fields. Preliminary findings indicate that these composites possess a versatile potential for a wide range of applications.