Laparoskopik sleeve gastrektomi sonrası hastaların iyileşme düzeyleri ve etkileyen faktörler
Recovery levels and influencing factors of patients after laparoscopic sleeve gastrectomy
  1. Tez No: 1015333
  2. Yazar: ÇİÇEK EL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TULÜHA AYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıklar Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Dünyada ve Türkiye'de obezite prevalansının giderek artması, bu durumu önemli bir halk sağlığı sorunu haline getirmiştir. Obezite; diyabet, hipertansiyon ve kardiyovasküler hastalıklar gibi birçok kronik hastalıkla ilişkili olup, tedavisinde bariatrik cerrahi etkili bir yöntem olarak öne çıkmaktadır. Laparoskopik sleeve gastrektomi, minimal invaziv olması ve başarılı sonuçları nedeniyle sık tercih edilmektedir. Ancak ameliyat sonrası iyileşme süreci çok boyutlu olup çeşitli faktörlerden etkilenmektedir. Bu araştırma, laparoskopik sleeve gastrektomi geçiren hastaların ameliyat sonrası iyileşme düzeylerini ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı tipte yapıldı. Araştırma, İstanbul ilindeki bir Şehir Hastanesi'nin genel cerrahi 1 kliniğinde 24 Aralık 2024-15 Aralık 2025 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini bu tarihler arasında evren içerisinden araştırma kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden Laparoskopik Sleeve Gastrektomi yapılan 60 hasta oluşturdu. Araştırma öncesinde etik kurul, kurum ve ölçek izinleri alındı. Veriler; tanıtıcı bilgi formu, Ameliyat Sonrası İyileşme İndeksi (ASİİ) ve İyileşme Kalitesi-40 (QoR-40) anketi kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemiyle toplandı. Hastaların ameliyat sonrası 3. ve 21. gün iyileşme düzeyleri karşılaştırmalı olarak değerlendirildi. İstatistiksel analizler IBM SPSS Statistics 27 (IBM Corp., Armonk, NY, ABD) programı kullanılarak gerçekleştirildi. Araştırma bulgularına göre, ameliyat sonrası 3. günde hastaların iyileşme düzeylerinin daha düşük olduğu, 21. günde ise iyileşme kalitesinde istatistiksel olarak anlamlı artış olduğu belirlendi (p<0,001). İyileşme Kalitesi-40 Anketi (QoR-40) anketinin hasta desteği alt boyutu dışında tüm alt boyutlarında zamanla anlamlı iyileşme saptandı. ASİİ puanlarının erken dönemde daha yüksek olduğu ve bu durumun iyileşme güçlüğünü yansıttığı, ilerleyen süreçte ise puanların azalarak iyileşmenin arttığı görüldü (p<0,001). Sosyodemografik ve tıbbi değişkenler incelendiğinde; kronik hastalık varlığı, önceki ameliyat deneyimi, ağrı durumu ve sosyal destek düzeyinin iyileşme sürecini anlamlı şekilde etkilediği saptandı (p<0,05). Özellikle erken dönemde sosyal destek alan hastaların daha yüksek ASİİ (Ameliyat Sonrası İyileşme) İndeksi puanlarına sahip olması, bu bireylerin daha fazla bakım ve desteğe ihtiyaç duyduğunu düşündürürken; ilerleyen dönemde bu farkın ortadan kalktığı belirlendi. Ayrıca ASİİ (Ameliyat Sonrası İyileşme İndeksi) ile QoR40 (İyileşme Kalitesi-40 Anketi) puanları arasında erken dönemde anlamlı ilişki saptanmazken (p>0,05), geç dönemde negatif yönlü ilişki olduğu görüldü (r=-0,227), ancak istatistiksel açıdan anlamlı bulunmadı. Sonuç olarak, ameliyat sonrası iyileşmenin dinamik, çok boyutlu ve bireysel farklılıklardan etkilenen bir süreç olduğu belirlenmiştir. Hemşirelik bakımının bireyselleştirilmesi ve psikososyal desteklerin artırılması iyileşme sürecinin iyileştirilmesinde önemli rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
The increasing prevalence of obesity worldwide and in Türkiye has made it a significant public health concern. Obesity is associated with numerous chronic diseases, including diabetes mellitus, hypertension, and cardiovascular disorders, and bariatric surgery has emerged as an effective treatment modality. Among bariatric procedures, laparoscopic sleeve gastrectomy is widely preferred due to its minimally invasive nature and favorable clinical outcomes. However, the postoperative recovery process is multidimensional and influenced by various factors. This descriptive study was conducted to determine the postoperative recovery levels of patients undergoing laparoscopic sleeve gastrectomy and to identify the factors affecting their recovery. The study was carried out in the General Surgery I Clinic of a City Hospital in Istanbul between December 24, 2024, and December 15, 2025. The sample consisted of 60 patients who underwent laparoscopic sleeve gastrectomy, met the inclusion criteria, and voluntarily agreed to participate in the study. Ethical approval, institutional permission, and scale usage permissions were obtained prior to data collection. Data were collected through face-to-face interviews using a Patient Information Form, the Postoperative Recovery Index (PRI), and the Quality of Recovery-40 (QoR-40) Questionnaire. Patients' recovery levels on postoperative days 3 and 21 were comparatively evaluated. Statistical analyses were performed using IBM SPSS Statistics Version 27 (IBM Corp., Armonk, NY, USA). The findings revealed that patients had lower recovery levels on postoperative day 3, whereas a statistically significant improvement in recovery quality was observed by postoperative day 21 (p<0.001). Significant improvements over time were identified in all subdimensions of the QoR-40 Questionnaire, except for the patient support subdimension. PRI scores were higher in the early postoperative period, indicating greater recovery difficulties, while scores decreased over time, reflecting enhanced recovery (p<0.001). Analysis of sociodemographic and medical variables demonstrated that the presence of chronic diseases, previous surgical experience, pain status, and level of social support significantly influenced the recovery process (p<0.05). In particular, patients who received social support during the early postoperative period exhibited higher PRI scores, suggesting a greater need for care and support; however, this difference disappeared in the later recovery period. Furthermore, no significant relationship was found between PRI and QoR-40 scores in the early postoperative period (p>0.05). Although a negative correlation was observed in the late postoperative period (r = -0.227), this relationship was not statistically significant. In conclusion, postoperative recovery following laparoscopic sleeve gastrectomy is a dynamic, multidimensional process influenced by individual characteristics and clinical factors. Individualized nursing care and enhanced psychosocial support play a crucial role in improving the recovery process and promoting positive postoperative outcomes.