A hybrid convolutional neural network and long short-term memory for ddos attacks detection in iot networks
Iot ağlarında ddos saldırılarının tespıtı ıçın hıbrıt evrışımsel sınır ağı ve uzun kısa sürelı bellek
  1. Tez No: 1015334
  2. Yazar: SALWAN NAEEM THJEEL THJEEL
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. HAYRİ SEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
Özet
Bu tezin amacı, her ikisinin de avantajlarından yararlanmak için Evrişimsel Sinir Ağı (CNN) ve Uzun-Kısa Süreli Bellek (LSTM)'yi birleştiren hibrit bir Derin Sinir Ağı (DNN) sunmaktır. Literatürde çeşitli metodolojiler bulunmuştur. Bulunan yaklaşımlardan bazıları, öğrenilebilir katman sayısını artırmak gibi model yapısının karmaşıklığını artırmış veya Rastgele Ormanlar (RF), K-En Yakın Komşu (KNN) gibi Makine Öğrenmesi (ML) algoritmalarını hibritleştirerek özellik sayısını en aza indirmiş veya sınıflandırıcı olarak kullanmıştır. Bununla birlikte, önerilen yöntem, CNN ve LSTM algoritmalarını hibritleştiren hafif bir modeldir. Önerilen model, Toplu Normalizasyon (BN), havuzlama, evrişim katmanı, LSTM, çift yönlü LSTM ve tam bağlantılı (yoğun) katmanlar dahil olmak üzere 12 katmandan oluşmaktadır. Veri seti çok büyük olduğu ve kişisel bir bilgisayar tarafından işlenemeyeceği için, önerilen model Kaggle.com tarafından çevrimiçi olarak sunulan Python programlama dilinde simüle edilmiştir. Sonuçlar, modelin %99,75'lik bir test doğruluğu, %99,79'luk bir hassasiyet, %99,77'lik bir geri çağırma puanı ve %99,78'lik bir F1 puanı elde ettiğini göstermektedir. Bu çalışma, önerilen metodoloji kullanılarak DDoS saldırılarının önceki araştırmalarla karşılaştırılabilir puanlarla sınıflandırılabileceği ve pratik uygulamalar için kullanılabileceği sonucuna varmaktadır. Bununla birlikte, önerilen hibrit model, özellik sayısını azaltmak için bir teknik olarak Diferansiyel Evrim (DE) optimizasyon algoritmasını da içerecek şekilde gelecekteki çalışmalarda daha da geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to introduce a hybrid Deep Neural Network (DNN) that combines Convolutional Neural Network (CNN) and Long-Short Term Memory (LSTM) together to make use of the advantages of each of them. Various methodologies were found in the literature. Some of the approaches that found either increased the model structure complexity, such as increasing number of learnable layers or hybridize the Machine Learning (ML) such as the Random Forests (RF) K-Nearest Neighbor (KNN) or other approaches to minimize number of features or as a classifiers. However, the proposed method was a lightweight model that hybridize CNN and LSTM algorithms. The suggested model involves 12-layers, including Batch Normalization (BN), pooling, convolutional layer, LSTM, bidirectional LSTM, and fully connected (dense) layers. The proposed model was simulated in Python programming language that offered online by Kaggle.com, since the dataset was huge and cannot be handled by a personal computer. Results show that the model achieved a test accuracy of 99.75%, a precision of 99.79% when the recall score was 99.77% and the f1-score is 99.78%. This study concludes that DDoS attacks can be classified using the proposed methodology with comparable scores with the previous investigations and can be deployed for practical applications. However, the suggested hybrid model can be more developed in the future work by involving the Differential Evolution (DE) optimization algorithm as a technique to reduce the number of features.