Tasarım sürecinde yaratıcılık yöntemlerine kuramsal bir yaklaşım
A Theoretical approach to creativity methods in design process
  1. Tez No: 101533
  2. Yazar: NAZMİYE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. FARUK ATALAYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmanın temelinde, aşağıdaki ön koşullar bulunmaktadır:. Tasarlama eylemi, bilinmeyen veya gizemli bir olay değildir. Aşamaları açıklanabilen ve çözümlenmiş bir eylemdir.. Yaratıcılık tasarım için çok önemlidir. Yaratıcılığın yöntemler aracılığıyla öğrenilebilirliği ve öğretilebilirliği vardır. Bu önkoşulların gerektirdiği netlik ile“Tasarım nasıl yapılır?”sorusuna verilmiş cevaplar araştırılmıştır. Bu çalışmada amaçlanan, tasarlama eyleminde ve tasarım eğitiminde, deneysel tasarım ve yaratıcılık yöntemlerine işlerlik kazandırılması ve bu yolla yeni bir tasarım anlayışı için bir basamak oluşturulmasıdır. Bu amaç doğrultusunda, birinci bölümde, tasarım ve süreç kavramları ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Tasarım ve süreç olarak ikiye ayrılan bu bölüm, tasarımın tarihsel gelişiminin anlatıldığı, yaratıcılığa ilişkin belirlemelerin bulunduğu, tasarımın aşamalarının sıralandığı alt bölümlerden oluşmaktadır. İkinci bölümde, tasarım ve yaratıcılık yöntemlerine genel bir bakış bulunmaktadır. Bu genel bakış çerçevesinde, yöntemler kısaca tanıtılmakta, şekiller aracılığı ile anlatılmakta, şemalaştırılmakta ve örneklenmektedir. Tasarımın yöntembilimsel yönü, bu bölümde ortaya konmaktadır. Üçüncü bölümde ise, önceki bölümde kısaca ele alınan yöntemlerin bir kısmı kapsamlı olarak incelenmektedir. Toplam beş adet yöntem, bu bölümde ayrıntılandırılmış, yönteme bağlı süreçlerin aşamaları şemalaştırılmış ve yöntem uygulamaları örneklerle açıklanmıştır. Sonuç bölümünde, tasarım ve yaratıcılık yöntemlerine ait olgular ve bulgular değerlendirilmektedir. Tasarım ve yaratıcılık yöntemlerinin gerekliliği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The following requirements are essential in the preparation of this study;. The design is not an unknown or a mysterious phenomena. The stages of it can be explained and it is an analyzed phenomena.. Creativity is very important for design. Creativity can be learnt and taught by certain methods. The answers given to the question of“How can be a design performed?”are researched under the consideration of this requirements. The aim of this study is to provide applicability to experimental design and to creativity methods in the design phenomena and education. By this way a stage for a new design understanding will be maintained. According to these purposes in the first section of this study the design and process concepts are explained in details. This section is divided into two subsections as design and process. In these subsections the historical development of design, definitions related to creativity and all the stages of design are given. In the second section, a general perspective for design and creativity methods are explained. The methods are briefly defined and explained in figures and examples under this perspective. The methodological side of design is exposed in this part. In the third section, some methods explained in the previous second section are examined in detail. Five of these methods are examined in detail, are schemed and method related processes and method applications are explained with samples. In the result section, the phenomena related to design and creativity are evaluated. The necessity of the design and creativity methods are emphasized.