Kadının çalışma yaşamındaki sorunları ve bankacılık sektöründe bir uygulama
The Problems of womens work life and an application in banking sector
  1. Tez No: 101535
  2. Yazar: AYŞEN İNCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CELİL KOPARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU KADININ ÇALIŞMA YAŞAMINDAKİ SORUNLARI VE BANKACILIK SEKTÖRÜNDE BİR UYGULAMA Ayşen İNCİOĞLU İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mayıs 2001 Danışman: Prof. Dr. Celil KOPARAL Artan sanayileşme, hızlı ekonomik ve sosyal yapılanma kadınların toplumsal hayatın tüm alanlarında giderek daha fazla oranda yer almasını sağlamıştır. Günümüzde Türk kadını üstün nitelik ve sorumluluk gerektiren birçok meslek alanında çalışabilmekte, görev üstlenmektedir. Çalışma hayatında kadın sorunları çok çeşitlidir. Aileden başlayan, önyargılı cinsiyetçi eğitime, eğitimde ve istihdamda fırsat eşitsizliğine, iş yerinde ayrımcı davranış ve uygulamalara, ev ve çalışma hayatını uyumlaştırmaya kadar birçok sorun, kadının çalışma yaşamında karşılaştığı güçlüklerden bazılarıdır. Kadınların üretime yaptıkları doğrudan katkının ülke ekonomisini ne denli etkilediği bilinen bir gerçektir. Eğer onlar, ekonomik yaşamda daha etkin olabilirler, yani çalışma yaşamına olan katkıları artarsa ulusal gelir kadar ülkenin yaşam düzeyi de yükselir. Bu çalışma, çalışan kadınların iş yaşamlarında ve yükselmelerinde yaşadıkları zorlukları ortaya koymayı amaçlamaktadır. İlk bölümde, kadın hareketinin tarihsel gelişimi, ülkemizdeki kadın çalışanların durumu genel ve sayısal ifadelerle anlatılmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, kadının çalışma hayatına girmeden önce zaten toplumda varolan çeşitli engeller incelenmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde, kadının çalışma hayatına girmesiyle ortaya çıkan istihdamda fırsat eşitsizliği, işyerinde ayrımcı davranış ve uygulamalar, çalışma koşulları gibi pekçok konu anlatılmaya çalışılmıştır. Son bölüm olan dördüncü bölümde ise, Eskişehir bölgesindeki özel banka şubelerinde çalışan kadın personele uygulanan anket çalışması ve değerlendirme sonuçları yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Higher Licence Thesis The problems of women's work life and an application in Banking sector Ayşen İncioğlu Branch of Administration Science Anadolu University Institute of Social Sciences, May 2001 To increase industrialization, quick, economic and social arrangements for womens social lives are being obtained. These days, Turkish womens priorities and responsibilities are to have the abililities to work in many, areas of employment. In working life, womens problems are very varied and stem from the family, Sexual prejudice education, inequality" in education and employment apportunities, different attitudes and applications in the work place, and multiple problems harmonizing home life and work life. Womens production performances are known to have a real, direct supplementary effect on the countrys economy and if they were able to be more active in the country's economy, so the national revenue could be supplemented. In the work sector, enouqh to raise and regulate it. This study sets the target of raising and bringing to the centre the problems faced by women at work. In the first section, womens. historical activity developments, womens work conditions in our country, general and numerical statements will be studied. In the second section, assorted social obstacles to womens actual entrance prior to work will be defined. In the third section, Women's working lives employment opportunities inequalities will be brought to the centre and defined regarding attitudes and applications to similar working classes. In the last section in the fourth section, Appraisals and conclusions will be made on Eskişehir sectional private banking sections report into working womens personnel applications.