Deneysel fibromiyalji modelinde duloksetin ve melatonin monoterapi ve kombinasyon tedavilerinin etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of duloxetine and melatonin monotherapies and combination therapies in reserpine-induced fibromyalgia
- Tez No: 1015342
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE ATA, DR. GÖKÇENUR YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Amaç: Fibromiyalji; kronik yaygın ağrıya yorgunluk, uyku sorunları, kognitif ve psikolojik semptomların eşlik ettiği kompleks bir sendromdur. Hastalığın multifaktöriyel yapısı tedavi etkinliğinde kısıtlılığa ve hastalarda yetersiz kalıcı iyileşmeye sebep olabilmektedir. Bu çalışmada, rezerpin ile indüklenmiş deneysel fibromiyalji modelinde melatonin ile duloksetin monoterapilerinin ve kombinasyon tedavisinin davranışsal ve biyokimyasal parametreler üzerindeki etkilerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Toplam 48 adet Sprague-Dawley sıçan rastgele altı gruba ayrıldı (n=8): Kontrol, Sham+Vehicle, Fibromiyalji (FM), FM+duloksetin (30 mg/kg) (DLX), FM+melatonin (10 mg/kg) (MEL) ve FM+melatonin (10 mg/kg)+duloksetin (30 mg/kg) (COMB). Fibromiyalji modeli, sıçanlara ardışık üç gün 1 mg/kg/gün rezerpin (s.c.) uygulanarak oluşturuldu ve takip eden 21 gün boyunca oral melatonin, duloksetin veya kombinasyon tedavisi verildi. Davranışsal değerlendirmelerde, mekanik ve termal nosiseptif eşikler dinamik plantar ve termal plantar testleri ile; anksiyete ve lokomotor aktivite ise açık alan ve yükseltilmiş artı labirent testleri ile değerlendirildi. Biyokimyasal olarak serum ile beyin dokularında (prefrontal korteks ve hipokampus) oksidatif stres (Malondialdehit (MDA), Total Oksidan Seviye (TOS), Total Antioksidan Seviye (TAS), Oksidatif Stres İndeksi (OSİ)) ve inflamasyon (İnterlökin-1β (IL-1β), Tümör Nekroz Faktör-α (TNF-α)) belirteçlerinin düzeyleri değerlendirildi. Monoaminerjik nörotransmitterler (serotonin, dopamin, noradrenalin) ve metabolitleri ile Transient Reseptör Potansiyel Vanilloid-1 (TRPV1) ve Beyin Kaynaklı Nörotrofik Faktör (BDNF) düzeyleri beyin dokularında analiz edildi. Bulgular: Fibromiyalji grubunda mekanik ve termal ağrı eşiklerinin kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede düşük olduğu saptandı (p<0.05). Tedavi sürecinde ağrı eşiklerinde artış eğilimi gözlenirken, 24. günde yalnızca kombinasyon grubunda termal ağrı eşiğinin FM grubuna göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu belirlendi (p=0.011). Davranış testlerinde FM grubunda hareketsizlik süresinin daha yüksek, açık kol süresinin daha düşük olduğu saptandı ve kombinasyon grubunda anlamlı iyileşme gözlendi (sırasıyla p<0.001, p=0.008). Biyokimyasal analizlerde FM grubunda serum, prefrontal korteks ve hipokampusta oksidatif stres belirteçleri (MDA, TOS, OSİ), proinflamatuar sitokinler (IL-1β, TNF-α) ve TRPV1 düzeylerinin daha yüksek; antioksidan kapasite (TAS), BDNF ve monoamin düzeylerinin daha düşük olduğu saptandı (p<0.05). Duloksetin içeren gruplar melatonin monoterapisine kıyasla daha düşük oksidatif stres parametreleri gösterdi. Kombinasyon grubunda bazı parametrelerde, özellikle MDA ve TOS düzeylerinde, daha düşük değerler dikkat çekti. TNF-α düzeyleri tüm tedavi gruplarında FM grubuna kıyasla daha düşük bulunurken, hem serum hem de beyin dokusundaki IL-1β düzeylerindeki anlamlı farklılık yalnızca kombinasyon grubunda saptandı. Duloksetin içeren gruplarda FM grubuna göre daha düşük TRPV1 ile daha yüksek BDNF ve monoamin düzeyleri gözlendi; melatonin monoterapisinde bu değişimler daha sınırlı kaldı. Sonuç: Rezerpin ile indüklenmiş fibromiyalji modelinde duloksetinin monoaminerjik sistem üzerinde daha etkili olduğu, kombinasyon grubunun ise inflamatuar yanıt ve oksidatif stres parametrelerinde daha güçlü düzelme sağladığı saptanmıştır. Melatoninin bu süreçlere katkı sağladığı, ancak monoterapi olarak etkisinin sınırlı kaldığı gözlenmiştir. Bu bulgular, fibromiyaljide farklı patofizyolojik mekanizmaların birlikte hedeflenmesinin tedavi etkinliğini artırabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Fibromyalgia is a complex disorder characterized by chronic widespread pain and accompanied by symptoms such as anxiety, depression, fatigue, sleep disturbances, and cognitive dysfunction. The multifactorial pathophysiology of fibromyalgia often limits treatment efficacy and leads to suboptimal long term outcomes. This study aimed to comparatively evaluate the effects of melatonin and duloxetine, administered as monotherapy or in combination, on behavioral and biochemical parameters in a reserpine-induced experimental model of fibromyalgia. Materials and Methods: Forty-eight Sprague-Dawley rats were randomly assigned to six groups (n=8): Control, Sham+vehicle, fibromyalgia (FM), FM+duloxetine (30 mg/kg) (DLX), FM+melatonin (10 mg/kg) (MEL) and FM+melatonin (10 mg/kg)+duloxetine (30 mg/kg) (COMB). Fibromyalgia was induced by subcutaneous administration of reserpine (1 mg/kg/day) for three consecutive days, followed by 21 days of oral treatment of melatonin, duloxetine or combination of both. Mechanical and thermal nociceptive thresholds were assessed using the Von Frey and Hargreaves tests, respectively. Anxiety-like behavior and locomotor activity were evaluated using the Open Field and Elevated Plus Maze tests. Biochemical analyses were conducted in serum, prefrontal cortex and hippocampus tissues, including oxidative stress markers (MDA, TOS, TAS, OSI), inflammatory cytokines (IL-1β, TNF-α), monoaminergic neurotransmitters and their metabolites (serotonin, 5-HIAA, dopamine, DOPAC, norepinephrine), as well as TRPV1 and BDNF levels. Results: In the fibromyalgia group, mechanical and thermal pain thresholds were significantly lower compared to the control group (p<0.05). During the treatment period, an upward trend in pain thresholds was observed; however, on day 24, a notably higher thermal pain threshold was found only in the combination group as compared to the FM group (p=0.011). Behavioral tests revealed increased immobility time and reduced time spent in the open arms in the FM group, whereas notable recovery was observed in the combination group (p<0.001 and p=0.008, respectively). Biochemically, the FM group exhibited higher levels of oxidative stress markers (MDA, TOS, OSI), pro-inflammatory cytokines (IL-1β, TNF-α), and TRPV1, along with lower levels of antioxidant capacity (TAS), BDNF, and monoamines in serum, prefrontal cortex, and hippocampus (p<0.05). Duloxetine given groups revealed lower oxidative stress parameters than the melatonin monotherapy group. In the combination group, lower values were particularly notable for MDA and TOS. TNF-α levels were lower in all treatment groups compared to the FM group, whereas significant differences in IL-1β levels in both serum and brain tissues were observed only in the combination group. In duloxetine administered groups, lower TRPV1 and higher BDNF and monoamine levels were observed compared to the FM group, while these changes were more limited with melatonin monotherapy. Conclusion: In the reserpine-induced fibromyalgia model, duloxetine was more effective on the monoaminergic system, while the combination treatment provided stronger improvement in inflammatory response and oxidative stress parameters. Melatonin contributed to all these processes; however, its effect as monotherapy remained limited. These findings suggest that targeting multiple pathophysiological mechanisms in fibromyalgia simultaneously may enhance treatment efficacy.