Yönetici yetkinliğinin işletme içi iletişim mekanizmaları verimliliği üzerindeki etkisinde işgören tutumu ve işletme ikliminin aracı rolleri
Managerial competence and internal communication mechanisms of the business its effect on productivity the mediating roles of employee attitudes and workplace climate
  1. Tez No: 1015385
  2. Yazar: YAKUP DAĞDEVİREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, yönetici yetkinliğinin işletme içi iletişim üzerindeki etkisi ve bu etkide işgören tutumu ile işletme ikliminin aracı rolleri incelenmiştir. Araştırma modeli, yönetici yetkinliğinin işletme içi iletişim üzerindeki doğrudan etkisinin yanı sıra işgören tutumu ve işletme iklimi üzerinden gerçekleşen basit aracılık etkileri ile sıralı (ardışık) aracılık etkilerini test etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda ilk olarak araştırmanın literatür taraması ve kavramsal çerçeve kısmı oluşturulmuş, daha sonra geliştirilen hipotezler test edilmiştir. Değişkenler arasındaki doğrudan ve dolaylı etkiler yapısal eşitlik modellemesi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın evrenini, Gaziantep ili genelinde faaliyet gösteren muhasebe ve mali müşavirlik meslek mensupları ile çalışanları oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında toplam 730 katılımcıdan veri elde edilmiştir. Araştırmada, örnekleme yöntemlerinden kolayda örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Kurulan yapısal modeldeki tüm yolların istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmüştür. Araştırma değişkenleri arasındaki tüm ikili ilişkilerin istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönlü olduğu tespit edilmiştir. Yönetici yetkinliğinin işletme içi iletişim üzerindeki etkisinde, işgören tutumu ve işletme iklimi zincirinin sıralı aracı rolü istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Sonuç olarak yönetici yetkinliğinin işletme içi iletişimi artırmasında en etkili yolun, çalışan tutumlarını iyileştirip bunu olumlu bir örgüt iklimine dönüştürmek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of managerial competence on internal communication within the organization and the mediating roles of employee attitudes and organizational climate in this impact. The research model aims to test the direct impact of managerial competence on internal communication, as well as the simple and sequential mediating effects mediated by employee attitudes and organizational climate. To this end, a literature review and conceptual framework were first established, and then the developed hypotheses were tested. Direct and indirect effects between variables were analyzed using structural equation modeling. The research population consists of accounting and financial consultancy professionals and their employees operating throughout Gaziantep province. Data was collected from a total of 730 participants. Convenience sampling was preferred as a sampling method in the research. All paths in the established structural model were found to be statistically significant. All pairwise relationships between the research variables were found to be statistically significant and positive. The mediating role of the employee attitude and organizational climate chain in the effect of managerial competence on internal communication was found to be statistically significant. In conclusion, it was determined that the most effective way for managerial competence to improve internal communication is to improve employee attitudes and transform this into a positive organizational climate.